High School Football AA Schedule

Class AA East Region Football Schedule 2014

 

Central Cass Squirrels

Date Opponent
Aug. 29 @Central Dakota
Sept. 5  Beulah
Sept. 12 @Kindred
Sept. 19 @ Maple Valley-Enderlin
Sept. 26  Wahpeton
Oct. 3 @Grafton
Oct. 10  Fargo Shanley
Oct. 18 Lisbon
Oct. 24 @Valley City
  Playoffs

Fargo Shanley Deacons

Date Opponent
Aug. 29  Bismarck St. Mary's
Sept. 5 @Fargo North
Sept. 12 @Maple Valley-Enderlin
Sept. 19 Grafton
Sept. 26  Kindred
Oct. 3 @Wahpeton
Oct. 10 @Central Cass
Oct. 18  Valley City
Oct. 24 Lisbon
  Playoffs

Grafton Spoilers

Date Opponent
Aug. 29 Park River- F-L
Sept. 5 @Stanley-Powers Lake
Sept. 12  Valley City
Sept. 19 @Fargo Shanley
Sept. 26 @Lisbon
Oct. 3  Central Cass
Oct. 10 Maple Valley Enderlin
Oct. 18 @Wahpeton
Oct. 24 Kindred
  Playoffs

Kindred Vikings

Date Opponent
Aug. 26 @Cavalier
Sept. 05 Minot Ryan
Sept. 12 @Central Cass
Sept. 19  Lisbon
Sept. 26 @Fargo Shanley
Oct. 3 Valley City
Oct. 10 Wahpeton
Oct. 18 @Maple Valley Enderlin
Oct. 24 @Grafton
  Playoffs

Lisbon Broncos

Date Opponent
Aug. 29  Milnor-North Sargent
Sept. 5 @Bismarck St. Mary's
Sept. 12 @Wahpeton
Sept. 19 @Kindred
Sept. 26 Grafton
Oct. 3 Maple Valley Enderlin
Oct. 10 @Valley City
Oct. 18 @Central Cass
Oct. 24 @ Fargo Shanley
  Playoffs

Maple Valley Enderlin Falcons

Date Opponent
Aug. 29 @Northern Cass
Sept. 5 Central Dakota
Sept. 12 Fargo Shanley
Sept. 19 @Central Cass
Sept. 26  Valley City
Oct. 3 @Lisbon
Oct. 10 @Grafton
Oct. 18  Kindred
Oct. 24 Wahpeton
  Playoffs

Valley City Hi-Liners

Date Opponent
Aug. 29 @Dickinson
Sept. 5 Dickinson Trinity
Sept. 12 @Grafton
Sept. 19 Wahpeton
Sept. 26 @Maple Valley Enderlin
Oct. 3 @Kindred
Oct. 10  Lisbon
Oct. 18 @Fargo Shanley
Oct. 24 Central Cass
  Playoffs

Wahpeton Huskies

Date Opponent
Aug. 29 Breckenridge MN
Sept. 5 @Belcourt-TMCHS
Sept. 12 Lisbon
Sept. 20 @Valley City
Sept. 26 @Central Cass
Oct. 3 Fargo Shanley
Oct.10 @Kindred
Oct. 18 Grafton
Oct. 24 @Maple Valley Enderlin
  Playoffs

 

Class AA West Region Football Schedule 2014

 

Belcourt-TMCHS Braves

Date Opponent
Aug. 29 @Langdon-Munich
Sept. 5  Wahpeton
Sept. 12 @Minot Ryan
Sept. 19 Bismarck St. Mary's
Sept. 26 Beulah
Oct. 3 @Dickinson Trinity
Oct. 10  Watford City
Oct. 18 @Stanley-Powers Lake
Oct. 24 Central Dakota
  Playoffs

Beulah Miners

Date Opponent
Aug. 29 Hazen
Sept. 5 @Central Cass
Sept. 12 Bismarck St. Mary's
Sept. 19 Stanley-Powers Lake
Sept. 26 @Belcourt-TMCHS
Oct. 3 Central Dakota
Oct. 09 @Dickinson Trinity
Oct. 15 Minot Ryan
Oct. 24 @Watford City
  Playoffs

Bismarck St. Mary's Saints

Date Opponent
Aug. 29 @Fargo Shanley
Sept. 5  Lisbon
Sept. 12 @Beulah
Sept. 19 @Belcourt-TMCHS
Sept. 27 Dickinson Trinity
Oct. 3 @Watford City
Oct. 10 Stanley-Powers Lake
Oct. 18 @Central Dakota
Oct. 24  Minot Ryan
  Playoffs

Dickinson Trinity Titans

Date Opponent
Aug. 29 Killdeer
Sept. 5 @Valley City
Sept. 12 Central Dakota
Sept. 20 Minot Ryan
Sept. 27 @Bismarck St. Mary's
Oct. 3 Belcourt_TMCHS
Oct. 09 Beulah
Oct. 15 @Watford City
Oct. 24 Stanley-Powers Lake
  Playoffs

Central Dakota Titans

Date Opponent
Aug. 29 Central Cass
Sept. 5 @MV-Enderlin
Sept. 12 Dickinson Trinity
Sept. 20 @Watford City
Sept. 26 Stanley-Powers Lake
Oct. 3 @Beulah
Oct. 10 @Minot Ryan
Oct. 18 Bismarck St. Mary's
Oct. 24 @Belcourt-TMCHS
  Playoffs

Minot Bishop Ryan Lions

Date Opponent
Aug. 29 @Velva
Sept. 05 @Kindred
Sept. 12 Belcourt-TMCHS
Sept. 20 @Dickinson Trinity
Sept. 26 Watford City
Oct. 3 @Stanley-Powers Lake
Oct. 10 Central Dakota
Oct. 15 @Beulah
Oct. 24 @Bismarck St. Mary's
  Playoffs

Stanley-Powers Lake Blue Jays

Date Opponent
Aug. 26 @Williams County
Sept. 5 Grafton
Sept. 12 Watford City
Sept. 19 @Beulah
Sept. 26 @Central Dakota
Oct. 3 Minot Ryan
Oct. 10 @Bismarck St. Mary's
Oct. 18 Belcourt-TMCHS
Oct. 24 @Dickinson Trinity
  Playoffs

Watford City Wolves

Date Opponent
Aug. 29 Heart River
Sept. 6 Minot JV
Sept. 12 @Stanley-Powers Lake
Sept. 20 Central Dakota
Sept. 26 @Minot Ryan
Oct. 3 Bismarck St. Mary's
Oct. 10 @Belcourt-TMCHS
Oct. 15 Dickinson Trinity
Oct. 24 Beulah
  Playoffs