High School Football AA

AA 11-man Football Champions 1997-Present

2016 Champions
Bismarck St. Marys

Past Champions

2015 Beulah
2014 Bismarck St. Marys
2013 Bismarck St. Marys
2012 Fargo Shanley
2011 Grafton
2010 Fargo Shanley
2009 Fargo Shanley
2008 Watford City
2007 Fargo Oak Grove
2006 Watford City
2005 Dickinson Trinity
2004 Cavalier
2003 Cavalier
2002 Cavalier
2001 Dickinson Trinity
2000 Dickinson Trinity
1999 Minot Ryan
1998 Watford City
1997 Minot Ryan

 

Class AA East Region Football Schedule 2014

 

Central Cass Squirrels

Date Opponent
Aug. 29 @Central Dakota
Sept. 5  Beulah
Sept. 12 @Kindred
Sept. 19 @ Maple Valley-Enderlin
Sept. 26  Wahpeton
Oct. 3 @Grafton
Oct. 10  Fargo Shanley
Oct. 18 Lisbon
Oct. 24 @Valley City
  Playoffs

Fargo Shanley Deacons

Date Opponent
Aug. 29  Bismarck St. Mary's
Sept. 5 @Fargo North
Sept. 12 @Maple Valley-Enderlin
Sept. 19 Grafton
Sept. 26  Kindred
Oct. 3 @Wahpeton
Oct. 10 @Central Cass
Oct. 18  Valley City
Oct. 24 Lisbon
  Playoffs

Grafton Spoilers

Date Opponent
Aug. 29 Park River- F-L
Sept. 5 @Stanley-Powers Lake
Sept. 12  Valley City
Sept. 19 @Fargo Shanley
Sept. 26 @Lisbon
Oct. 3  Central Cass
Oct. 10 Maple Valley Enderlin
Oct. 18 @Wahpeton
Oct. 24 Kindred
  Playoffs

Kindred Vikings

Date Opponent
Aug. 26 @Cavalier
Sept. 05 Minot Ryan
Sept. 12 @Central Cass
Sept. 19  Lisbon
Sept. 26 @Fargo Shanley
Oct. 3 Valley City
Oct. 10 Wahpeton
Oct. 18 @Maple Valley Enderlin
Oct. 24 @Grafton
  Playoffs

Lisbon Broncos

Date Opponent
Aug. 29  Milnor-North Sargent
Sept. 5 @Bismarck St. Mary's
Sept. 12 @Wahpeton
Sept. 19 @Kindred
Sept. 26 Grafton
Oct. 3 Maple Valley Enderlin
Oct. 10 @Valley City
Oct. 18 @Central Cass
Oct. 24 @ Fargo Shanley
  Playoffs

Maple Valley Enderlin Falcons

Date Opponent
Aug. 29 @Northern Cass
Sept. 5 Central Dakota
Sept. 12 Fargo Shanley
Sept. 19 @Central Cass
Sept. 26  Valley City
Oct. 3 @Lisbon
Oct. 10 @Grafton
Oct. 18  Kindred
Oct. 24 Wahpeton
  Playoffs

Valley City Hi-Liners

Date Opponent
Aug. 29 @Dickinson
Sept. 5 Dickinson Trinity
Sept. 12 @Grafton
Sept. 19 Wahpeton
Sept. 26 @Maple Valley Enderlin
Oct. 3 @Kindred
Oct. 10  Lisbon
Oct. 18 @Fargo Shanley
Oct. 24 Central Cass
  Playoffs

Wahpeton Huskies

Date Opponent
Aug. 29 Breckenridge MN
Sept. 5 @Belcourt-TMCHS
Sept. 12 Lisbon
Sept. 20 @Valley City
Sept. 26 @Central Cass
Oct. 3 Fargo Shanley
Oct.10 @Kindred
Oct. 18 Grafton
Oct. 24 @Maple Valley Enderlin
  Playoffs

 

Class AA West Region Football Schedule 2014

 

Belcourt-TMCHS Braves

Date Opponent
Aug. 29 @Langdon-Munich
Sept. 5  Wahpeton
Sept. 12 @Minot Ryan
Sept. 19 Bismarck St. Mary's
Sept. 26 Beulah
Oct. 3 @Dickinson Trinity
Oct. 10  Watford City
Oct. 18 @Stanley-Powers Lake
Oct. 24 Central Dakota
  Playoffs

Beulah Miners

Date Opponent
Aug. 29 Hazen
Sept. 5 @Central Cass
Sept. 12 Bismarck St. Mary's
Sept. 19 Stanley-Powers Lake
Sept. 26 @Belcourt-TMCHS
Oct. 3 Central Dakota
Oct. 09 @Dickinson Trinity
Oct. 15 Minot Ryan
Oct. 24 @Watford City
  Playoffs

Bismarck St. Mary's Saints

Date Opponent
Aug. 29 @Fargo Shanley
Sept. 5  Lisbon
Sept. 12 @Beulah
Sept. 19 @Belcourt-TMCHS
Sept. 27 Dickinson Trinity
Oct. 3 @Watford City
Oct. 10 Stanley-Powers Lake
Oct. 18 @Central Dakota
Oct. 24  Minot Ryan
  Playoffs

Dickinson Trinity Titans

Date Opponent
Aug. 29 Killdeer
Sept. 5 @Valley City
Sept. 12 Central Dakota
Sept. 20 Minot Ryan
Sept. 27 @Bismarck St. Mary's
Oct. 3 Belcourt_TMCHS
Oct. 09 Beulah
Oct. 15 @Watford City
Oct. 24 Stanley-Powers Lake
  Playoffs

Central Dakota Titans

Date Opponent
Aug. 29 Central Cass
Sept. 5 @MV-Enderlin
Sept. 12 Dickinson Trinity
Sept. 20 @Watford City
Sept. 26 Stanley-Powers Lake
Oct. 3 @Beulah
Oct. 10 @Minot Ryan
Oct. 18 Bismarck St. Mary's
Oct. 24 @Belcourt-TMCHS
  Playoffs

Minot Bishop Ryan Lions

Date Opponent
Aug. 29 @Velva
Sept. 05 @Kindred
Sept. 12 Belcourt-TMCHS
Sept. 20 @Dickinson Trinity
Sept. 26 Watford City
Oct. 3 @Stanley-Powers Lake
Oct. 10 Central Dakota
Oct. 15 @Beulah
Oct. 24 @Bismarck St. Mary's
  Playoffs

Stanley-Powers Lake Blue Jays

Date Opponent
Aug. 26 @Williams County
Sept. 5 Grafton
Sept. 12 Watford City
Sept. 19 @Beulah
Sept. 26 @Central Dakota
Oct. 3 Minot Ryan
Oct. 10 @Bismarck St. Mary's
Oct. 18 Belcourt-TMCHS
Oct. 24 @Dickinson Trinity
  Playoffs

Watford City Wolves

Date Opponent
Aug. 29 Heart River
Sept. 6 Minot JV
Sept. 12 @Stanley-Powers Lake
Sept. 20 Central Dakota
Sept. 26 @Minot Ryan
Oct. 3 Bismarck St. Mary's
Oct. 10 @Belcourt-TMCHS
Oct. 15 Dickinson Trinity
Oct. 24 Beulah
  Playoffs

 

AA 11-man History

 
2014 Semi Finals
Saturday, November 8th

Beulah (8-2) vs Fargo Shanley (9-1)
Wahpeton (9-1) vs Bismarck St. Mary's (10-0)
 
2014 Quarterfinals
Saturday, November 1st

Watford City (6-3) vs Fargo Shanley (8-1)
Grafton (6-3) vs Beulah (7-2)
Central Cass (5-4) vs Bismarck St. Mary's (9-0)
Minot Ryan (7-2) vs Wahpeton (8-1)
 
 
Friday, November 15th
Dakota Bowl at Fargodome
Championship

Bismarck St. Mary's 10-1 vs Wahpeton 10-1
November 9th
2013 Playoff Semi Finals

Bismarck St. Marys 9-1 at Fargo Shanley 9-1
Wahpeton 9-1 at Minot Ryan 10-0
 
2013 First Round Playoffs
Saturday, November 2nd
Watford City 6-3 at Fargo Shanley 8-1
Lisbon 5-4 at Bismarck St. Mary's 8-1
Kindred 5-4 at Minot Ryan 9-0
Beulah 6-3 at Wahpeton 8-1
 
 
 
1910-1974 North Dakota had a 1 Class for football
 
1975-1996, North Dakota had a 3 Class system
 
1997- Present, North Dakota has a 4 Class system