High School Football A

High School Football A Scores

2017

Friday, October 10th
Class A Football Championship
Hillsboro-Central Valley 16
Langdon-Edmore-Munich 14

Saturday, November 4th
A Football Playoffs
Semi Finals

Hillsboro-Central Valley 34 Dickinson Trinity 0
Langdon-Edmore-Munich 20 Velva-Sawyer 0

Saturday, October 28th
Class A Football Playoffs
Quarterfinals

Dickinson Trinity 40 Des Lacs-Burlington 0
Hillsboro-Central Valley 27 Carrington 7
Langdon-Edmore-Munich 35 Ellendale-Edgeley-Kulm 14
Velva-Sawyer 22 Beulah 0
Saturday, October 21st
A Football Playoffs
First Round

Beulah 38  Minot Ryan 7
Carrington 20 Fargo Oak Grove 14
Des Lacs-Burlington 22 Killdeer 0
Dickinson Trinity 47 Stanley 6
Ellendale-Edgeley-Kulm 49 Harvey-Wells County 24  
Hillsboro-Central Valley 37 Westhope-Newburg-Glenburn 8
Langdon-Edmore-Munich 31 Kindred 0
Velva-Sawyer 40 Hazen 7

WEEK 8-2017

Friday, October 13th
Beulah 33 Bowman County 3
Carrington 55 Central Dakota 17
Des Lacs-Burlington 42 Kenmare-Bowbells 2
Dickinson Trinity 41 Garrison-Max 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 42 Maple Valley-Enderlin 20
Harvey-Wells County 30 Rugby 0  
Hillsboro-Central Valley 30 Fargo Oak Grove 6
Killdeer 35 Hazen 0
Kindred 49 Lisbon 16
Langdon-Edmore-Munich 49 Park River-FL 14
New Town 44 Minot Nedrose 34
Northern Cass 12 Milnor-North Sargent 6
Southern McLean 18 Heart River 13  
Stanley 48 Lewis & Clark-Our Redeemer's 8
Velva-Sawyer 42 Minot Ryan 13
Westhope-Newburg-Glenburn 36 Bottineau 6

WEEK 7-2017

Friday, October 6th
Bottineau 8 Rugby 6  
Bowman County 33 Garrison-Max 0
Carrington 34 Park River-FL 8
Des Lacs-Burlington 40 Minot Nedrose 8
Dickinson Trinity 21 Beulah 0  
Harvey-Wells County 48 Westhope-Newburg-Glenburn 12
Hazen 24 Southern McLean 0
Hillsboro-Central Valley 48 Ellendale-Edgeley-Kulm 14
Kenmare-Bowbells 66 New Town 14  
Killdeer 40 Heart River 0
Kindred 49 Northern Cass 12
Langdon-Edmore-Munich 56 Central Dakota 0
Milnor-North Sargent 55 Lisbon 32
Minot Ryan 42 Lewis & Clark-Our Redeemer's 6
Velva-Sawyer 52 Stanley 0

A Football Standings

Past Champions

WEEK 6-2017

Friday, September 29th
Beulah 70 Heart River 3
Bottineau 20 Harvey-Wells County 16
Des Lacs-Burlington 40 Stanley 6
Dickinson Trinity 33 Killdeer 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 42 Northern Cass 12
Fargo Oak Grove 28 Lisbon 0
Hazen 21 Bowman County 19
Hillsboro-Central Valley 32 Kindred 0
Kenmare-Bowbells 28 Lewis & Clark-Our Redeemer's 21
Langdon-Edmore-Munich 31 Carrington 0
Milnor-North Sargent 36 Maple Valley-Enderlin 34 OT
Minot Ryan 49 New Town 6
Park River-FL 26 Central Dakota 7
Southern McLean 26 Garrison-Max 12   
Velva-Sawyer 70 Minot Nedrose 6
Westhope-Newburg-Glenburn 39 Rugby 18

WEEK 5-2017

Saturday, September 23rd
Minot Ryan 22 Stanley 13

Friday, September 22nd
Beulah 38 Hazen 0
Bowman County 50 Heart River 0
Carrington 48 Rugby 8
Des Lacs-Burlington 49 New Town 0  
Dickinson Trinity 54 Southern McLean 2
Ellendale-Edgeley-Kulm 28 Fargo Oak Grove 10  
Harvey-Wells County 16 Park River-FL 8
Hillsboro-Central Valley 39 Maple Valley-Enderlin 0
Kenmare-Bowbells 28 Minot Nedrose 0
Killdeer 36 Garrison-Max 0
Kindred 35 Milnor-North Sargent 0
Langdon-Edmore-Munich 66 Bottineau 14  
Northern Cass 16 Lisbon 12
Velva-Sawyer 52 Lewis & Clark-Our Redeemer's 0
Westhope-Newburg-Glenburn 34 Central Dakota 12

WEEK 4-2017

Friday, September 15th
Beulah 40 Killdeer 0
Bowman County 36 Southern McLean 0
Carrington 46 Bottineau 6
Des Lacs-Burlington 14 Minot Ryan 7
Dickinson Trinity 40 Heart River 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 34 Lisbon 12
Fargo Oak Grove 27 Northern Cass 6
Harvey-Wells County 40 Central Dakota 14
Hazen 48 Garrison-Max 8
Hillsboro-Central Valley 38 Milnor-North Sargent 6
Kindred 26 Maple Valley-Enderlin 0
Langdon-Edmore-Munich 40 Westhope-Newburg-Glenburn 8
Minot Nedrose 6 Lewis & Clark-Our Redeemer's 0 OT
Park River-FL 30 Rugby 0
Stanley 38 New Town 8
Velva-Sawyer 36 Kenmare-Bowbells 0

WEEK 3-2017

Friday, September 8th
Beulah 52 Southern McLean 8
Carrington 37 Westhope-Newburg-Glenburn 14
Des Lacs-Burlington 49 Lewis & Clark-Our Redeemer's 0
Dickinson Trinity 35 Hazen 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 41 Milnor-North Sargent 8
Fargo Oak Grove 27 Kindred 14
Heart River 34 Garrison-Max 0
Hillsboro-Central Valley 54 Lisbon 0
Killdeer 24 Bowman County 14
Langdon-Edmore-Munich 40 Harvey-Wells County 0
Maple Valley-Enderlin 26 Northern Cass 6
Minot Ryan 44 Minot Nedrose 6
Park River-FL 41 Bottineau 0  
Rugby 30 Central Dakota 0
Stanley 29 Kenmare-Bowbells 6
Velva-Sawyer 80 New Town 0

WEEK 2-2017
Friday, September 1st

Beulah 50 Garrison-Max 6
Bottineau 36 Central Dakota 12
Bowman County 15 Dickinson Trinity 6
Carrington 34 Harvey-Wells County 8
Ellendale-Edgeley-Kulm 35 Kindred 13
Fargo Oak Grove 41 Milnor-North Sargent 24
Hazen 30 Heart River 12
Hillsboro-Central Valley 44 Northern Cass 0
Killdeer 42 Southern McLean 6
Langdon-Edmore-Munich 58 Rugby 0
Maple Valley-Enderlin 34 Lisbon 0
Minot Ryan 34 Kenmare-Bowbells 12
New Town 16 Lewis & Clark-Our Redeemer's 10
Stanley 38 Minot Nedrose 12
Velva-Sawyer 18 Des Lacs-Burlington 7
Westhope-Newburg-Glenburn 18 Park River-FL 12 OT

WEEK 1-2017
Friday, August 25th

Bottineau 40 Nedrose 12
Carrington 26 Kindred 13
Des Lacs-Burlington 20 Rugby 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 43 Groton, SD 7  
Garrison-Max 12 Berthold-Our Redeemer's 0
Hillsboro-Central Valley 48 Park River-FL 12
Maple Valley-Enderlin 36 Central Dakota 0
Milnor-North Sargent 22 Sisseton, SD 21
Northern Cass 32 Hazen 14
Velva-Sawyer 16 Harvey-Wells County 0

2016

Friday, November 11th
Class A Football Championship

Ellendale-Edgeley-Kulm 42 Des Lacs-Burlington 20

Past Champions 

A Football All-State Team

A Football All-Region Teams

Saturday, November 5th
Class A Football Playoffs
Semi Finals

Des Lacs-Burlington 32 Minot Ryan 20
Ellendale-Edgeley-Kulm 50 Langdon 20

Click here to Contact
North Dakota Sports Page


Hello coaches or athletic directors.  
I would like to post past All-District and All Region teams.
Please email to me.
Thank you


Saturday, October 29th
Class A Football Playoffs
Quarterfinals

Des Lacs-Burlington 18 Velva-Sawyer 14
Ellendale-Edgeley-Kulm 42 Larimore 41
Langdon 34 Northern Cass 30
Minot Ryan 31 Hazen 14

Saturday, October 22nd
Class A Football Playoffs

Ellendale-Edgeley-Kulm 48 Park River-FL 22
Langdon 54 Carrington 39
Minot Ryan 62 Heart River 33
Velva-Sawyer 28 Killdeer 9

WEEK 8-2016

Friday, October 14th
Carrington 27 Milnor-North Sargent 14  
Ellendale-Edgeley-Kulm 41 Oakes 23
Heart River 52 Standing Rock 12
Killdeer 54 Garrison-Max 12
Langdon 47 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 0
Larimore 51 Rugby 13  
Minot Ryan 53 Bottineau 8
Northern Cass 44 Fargo Oak Grove 28
Park River-FL 32 Harvey-Wells County 14
Southern McLean 20 Hazen 18
Velva-Sawyer 16 Des Lacs-Burlington 8  
Westhope-Newburg-Glenburn 20 Lewis & Clark-Our Redeemer's 0

A Football Standings

WEEK 7-2016

Friday, October 7th
Carrington 26 Fargo Oak Grove 0
Des Lacs-Burlington 18 Lewis & Clark-Our Redeemer's 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 34 Milnor-North Sargent 0
Harvey-Wells County 42 Rugby 6
Hazen 33 Killdeer 25
Heart River 36 Garrison-Max 12  
Larimore 47 Langdon 14
Minot Ryan 49 Westhope-Newburg-Glenburn 6
Northern Cass 33 Oakes 0
Park River-FL 48 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 14
Southern McLean 43 Standing Rock 12
Velva-Sawyer 54 Bottineau 16

WEEK 6-2016

Friday, September 30th
Carrington 54 Oakes 20
Des Lacs-Burlington 22 Minot Ryan 20
Garrison-Max 42 Standing Rock 14
Hazen 41 Heart River 21
Killdeer 59 Southern McLean 14
Langdon 30 Harvey-Wells County 6
Larimore 48 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 7
Lewis & Clark-Our Redeemer's 27 Velva-Sawyer 26
Milnor-North Sargent 26 Fargo Oak Grove 24
Northern Cass 50 Ellendale-Edgeley-Kulm 26
Park River-FL 42 Rugby 18
Westhope-Newburg-Glenburn 41 Bottineau 0

WEEK 5-2016

Friday, September 23rd
Des Lacs-Burlington 46 Bottineau 0
Ellendale-Edgeley-Kulm 43 Fargo Oak Grove 35
Hazen 52 Standing Rock 0
Killdeer 50 Heart River 6
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 34 Rugby 24
Langdon 38 Park River-FL 14
Larimore 32 Harvey-Wells County 0
Milnor-North Sargent 39 Oakes 6
Minot Ryan 21 Lewis & Clark-Our Redeemer's 7
Northern Cass 20 Carrington 14
Southern McLean 51 Garrison-Max 20
Velva-Sawyer 44 Westhope-Newburg-Glenburn 33
WEEK 4-2016

Saturday, September 17th
Fargo Oak Grove 34 Oakes 7
Friday, September 16th
Des Lacs-Burlington 42 Westhope-Newburg-Gleburn 6
Ellendale-Edgeley-Kulm 40 Carrington 12
Hazen 41 Garrison-Max 0
Heart River 13 Southern McLean 6 OT
Killdeer 66 Standing Rock 0
Langdon 24 Rugby 14
Larimore 40 Park River-FL 0
Lewis & Clark-Our Redeemer's 43 Bottineau 22
Minot Ryan 37 Velva-Sawyer 12
Northern Cass 21 Milnor-North Sargent 16
Thursday, September 15th
Harvey-Wells County 36 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 7

WEEK 3-2016

Friday, September 9th
Bottineau 36 Garrison-Max 22
Des Lacs-Burlington 43 Heart River 13
Harvey-Wells County 40 Oakes 0
Hazen 63 Westhope-Newburg-Glenburn 35
Killdeer 40 Lewis & Clark-Our Redeemer's 13
Langdon 32 Carrington 20
Larimore 49 Ellendale-Edgeley-Kulm 23
Milnor-North Sargent 49 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 31
Velva-Sawyer 30 Southern McLean 0
Northern Cass 20 Rugby 0
Park River-FL 60 Fargo Oak Grove 26
Thursday, September 8th
Minot Ryan 58 Standing Rock 0

WEEK 2-2016

Friday, September 2nd
Carrington 12 Rugby 8
Ellendale-Edgeley-Kulm 30 Harvey-Wells County 28
Fargo Oak Grove 42 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 29
Hazen 48 Bottineau 8
Killdeer 25 Des Lacs-Burlington 12
Langdon 40 Northern Cass 12
Larimore 39 Oakes 14
Lewis & Clark-Our Redeemer's 27 Heart River 12
Minot Ryan 42 Southern McLean 12
Park River-FL 12 Milnor-North Sargent 6
Velva-Sawyer 66 Standing Rock 0
Westhope-Newburg-Glenburn 50 Garrison-Max 13
Tuesday, August 30th
Turtle Mountain 44 Bottineau 14
WEEK 1-2016

Friday, August 26th
Beulah 33 Hazen 6
Des Lacs-Burlington 33 Stanley-Powers Lake 32
Ellendale-Edgeley-Kulm 34 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 0
Groton, SD 55 Oakes 13
Harvey-Wells County 12 Carrington 0
Langdon 47 Turtle Mountain 14
Larimore 31 Hillsboro-Central Valley 22
Lewis & Clark-Our Redeemer's 34 Southern McLean 6
Milnor-North Sargent 32 Lisbon 14
Minot Ryan 48 Rugby 6
Northern Cass 28 Maple Valley-Enderlin 22
Park River-FL 24 Grafton 18
Velva-Sawyer 48 Garrison-Max 0
 

2015

Friday, November 13th
Championship

Park River-FL  38 Killdeer 14

Saturday, November 7th
Class A Football Playoffs
Semi Finals

Killdeer 33 Velva-Sawyer 0
Park River-FL 28 Carrington 9

Saturday, October 31st
Class A Football Playoffs
Quarterfinals  

Carrington 28 Larimore  14
Park River-FL 56  Northern Cass 13
Velva-Sawyer 48  Minot Ryan 20
Killdeer 43 Westhope-Newburg-Glenburn 0

Saturday, October 24th
First Round
Class A football Playoffs

Larimore 46 Oakes 6
Northern Cass 17 Harvey-Wells County 14
Velva-Sawyer 23 Hazen 22
Westhope-Newburg-Glenburn 34 Southern McLean 14
WEEK 8-2015

Saturday, October 17th
Northern Cass 31 Fargo Oak Grove 20

Friday, October 16th
Carrington 71 Milnor-North Sargent 24
Des Lac-Burlington 26 Velva-Sawyer 14
Hazen 8 Southern McLean 6
Heart River 60 Standing Rock 8
Killdeer 69 Garrison-Max 18
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 46 Langdon 14
Larimore 31 Rugby 6
Minot Ryan 31 Bottineau 12
Oakes 23 Ellendale-Edgeley-Kulm 20
Park River-FL 58 Harvey-Wells County 14
Westhope-Newburg-Glenburn 35 Berthold Our Redeemers 13

WEEK 7-2015

Friday, October 9th
Berthold-Our Redeemers 14 Des Lacs-Burlington 12
Carrington 65 Fargo Oak Grove 14
Ellendale-Edgeley-Kulm 43 Milnor-North Sargent 24
Harvey-Wells County 30 Rugby 0
Heart River 54 Garrison-Max 14
Killdeer 31 Hazen 20
Larimore 42 Langdon 0
Minot Ryan 34 Westhope-Newburg-Glenburn 21
Northern Cass 34 Oakes 7
Park River-FL 44 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 6
Southern McLean 47 Standing Rock 6
Velva-Sawyer 38 Bottineau 8

WEEK 6-2015

Friday, October 2nd
Carrington 52 Oakes 8
Garrison-Max 50 Standing Rock 0
Harvey-Wells County 32 Langdon 22
Hazen 30 Heart River 8
Killdeer 21 Southern McLean 7
Larimore 49 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 6
Milnor-North Sargent 8 Fargo Oak Grove 6
Northern Cass 34 Ellendale-Edgeley-Kulm 18
Park River-FL 61 Rugby 6
Velva-Sawyer 20 Berthold-Our Redeemer's 2

Thursday, October 1st
Minot Ryan 21 Des Lacs-Burlington 6

WEEK 5-2015

Friday, September 25th
Carrington 46 Northern Cass 9
Des Lacs-Burlington 45 Bottineau 6
Ellendale-Edgeley-Kulm 34 Fargo Oak Grove 0
Hazen 49 Standing Rock 6
Killdeer 68 Heart River 21
Larimore 35 Harvey-Wells County 18
Minot Ryan 42 Berthold-Our Redeemer's 41 OT
Oakes 35 Milnor-North Sargent 22
Park River-FL 61 Langdon 6
Rugby 42 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 20
Southern McLean 41 Garrison-Max 8
Westhope-Newburg-Glenburn 42 Velva-Sawyer 22

WEEK 4-2015

Friday, September 18th
Bottineau 23 Berthold-Our Redeemer's 21 OT
Carrington 55 Ellendale-Edgeley-Kulm 7
Harvey-Wells County 20 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 12
Hazen 54 Garrison-Max 12
Killdeer 65 Standing Rock 0
Northern Cass 35 Milnor-North Sargent 0
Oakes 35 Fargo Oak Grove 16
Park River-FL 44 Larimore 8
Rugby 60 Langdon 30
Southern McLean 19 Heart River 10
Velva-Sawyer 36 Minot Ryan 6
Westhope-Newburg-Glenburn 36 Des Lacs-Burlington 12

WEEK 3-2015

Friday, September 11th
Bottineau 54 Garrison-Max 36
Carrington 70 Langdon 14
Hazen 44 Westhope-Newburg-Glenburn 28
Killdeer 40 Berthold-Our Redeemer's 14
Larimore 47 Ellendale-Edgeley-Kulm 6
Milnor-North Sargent 20 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 16
Northern Cass 27 Rugby 26
Oakes 20 Harvey-Wells County 18
Park River-FL 58 Fargo Oak Grove 0
Velva-Sawyer 28 Southern McLean 19

Thursday, September 10th
Minot Ryan 73 Standing Rock 0

WEEK 2-2015
Friday, September 4th

Berthold-Our Redeemer's 41 Heart River 40 OT
Carrington 69 Rugby 6
Fargo Oak Grove 30 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 26
Harvey-Wells County 12 Ellendale-Edgeley-Kulm 6
Hazen 46 Bottineau 15
Killdeer 28 Des Lacs-Burlington 0
Larimore 31 Oakes 0
Minot Ryan 21 Southern McLean 14
Northern Cass 41 Langdon 28
Park River-FL 64 Milnor-North Sargent 6
Velva-Sawyer 54 Standing Rock 6
Westhope-Newburg-Glenburn 47 Garrison-Max 0

WEEK 1-2015
Saturday, August 29th

Heart River 26 Fargo Oak Grove 20

Friday, August 28th
Beulah 22 Hazen 6
Carrington 36 Harvey-Wells County 6
Des Lacs-Burlington 14 Stanley-Powers Lake 8
Dickinson Trinity 35 Killdeer 21
Ellendale-Edgeley-Kulm 33 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 0
Groton, SD 34 Oakes 13
Langdon 32 Turtle Mountain 8
Larimore 33 Hillsboro-Central Valley 22
Milnor-North Sargent 40 Lisbon 20
Northern Cass 15 Maple Valley-Enderlin 12
Park River-FL 48 Grafton 16
Rugby 55 Minot Ryan 27
Southern McLean 26 Berthold-Our Redeemer's 12
Velva-Sawyer 46 Garrison-Max 8
Thursday, August 27th
Westhope-Newburg-Glenburn 36 Minot JV 13

 

2014

Friday, November 14th
Championship 2014
Park River-FL 26
Killdeer 18

Semi Final Payoffs
Saturday, November 8th

Killdeer 14 Hazen 6 OT
Park River-FL 7 Larimore 0

Quarterfinals Playoffs
Saturday, November 1st

Hazen 43 Berthold-Our Redeemer's 14
Killdeer 48 Rugby 20
Larimore 17 Carrington 6
Park River-FL 34 Oakes 27

First Round Playoffs
Saturday, October 25th

Berthold-Our Redeemer's 42 Heart River 16
Carrington 74 North Prairie 19
Hazen 46 Des Lacs-Burlington 18
Killdeer 40 Harvey-Wells County 6
Larimore 48 Hillsboro-Central Valley 40
Oakes 42 May-Port-CG 14
Park River-FL 27 Linton-HMB 6
Rugby 49 New Salem-Glen Ullin 2

Week 8-2014

Saturday, October 18th
Hazen 27 Killdeer 16
Heart River 28 Central McLean 18
Hillsboro-Central Valley 50 Kidder County 22
Langdon 36 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 32
Larimore 42 North Prairie 13
Linton-HMB 21 Northern Cass 17
Milnor-North Sargent 41 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
New Salem-Glen Ullin 18 Southern McLean 12  (2OT)
North Border 46 Midway-Minto 14
Oakes 26 Carrington 7
Park River-FL 68 May-Port-CG 14

Wednesday, October 15th
Berthold-Our Redeemer's 57 Williams County 7
Harvey-Wells County 28 Bottineau 0
Rugby 28 DLB 6
Velva 54 Surrey 0

Week 7-2014

Friday, October 10th
Berthold-Our Redeemer's 27 Des Lacs-Burlington 14
Bottineau 7 Williams County 6
Carrington 49 Hillsboro-Central Valley 14
Hazen 41 Garrison-Max 6
Heart River 44 New Salem-Glen Ullin 18
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 50 Midway-Minto 8
Larimore 66 May-Port-CG 7
Linton-HMB 33 Kidder County 0
North Prairie 21 North Border 14
Northern Cass 17 Ellendale-Edgeley-Kulm 14
Oakes 56 Milnor-North Sargent 26
Rugby 46 Surrey 0
Southern McLean 12 Central McLean 7
Velva 12 Harvey-Wells County 8

Week 6-2014

Saturday, October 4th
Hazen 27 Minot JV 14

Friday, October 3rd
Carrington 52 Milnor-North Sargent 6
Des Lacs-Burlington 38 Bottineau 7
Harvey-Wells County 30 Williams County 2
Heart River 14 Southern McLean 9
Hillsboro-Central Valley 50 Northern Cass 27
Killdeer 56 Garrison-Max 8
Langdon 36 North Border 12
Larimore 56 Midway-Minto 8
Linton-HMB 44 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
May-Port-CG 13 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 6
New Salem-Glen Ullin 44 Central McLean 38 (3 OT)
Oakes 49 Kidder County 18
Park River-FL 40 North Prairie 0
Rugby 35 Velva 14

Week 5-2014

Friday, September 26th
Bottineau 54 Surrey 12
Carrington 41 Northern Cass 0
Harvey-Wells County 12 Des Lacs-Burlington 0
Hazen 48 Heart River 16
Kidder County 43 Ellendale-Edgeley-Kulm 6
Killdeer 38 Central McLean 0
Larimore 46 Langdon 8
Linton-HMB 28 Milnor-North Sargent 26
May-Port-CG 41 North Border 0
New Salem-Glen Ullin 24 Garrison-Max 8
North Prairie 43 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 22
Oakes 34 Hillsboro-Central Valley 24
Park River-FL 50 Midway-Minto 8
Rugby 39 Berthold-Our Redeemers 9
Southern McLean 54 Standing Rock 0
Velva 52 Williams County 8

Week 4-2014

Friday, September 19th
Berthold-Our Redeemer's 42 Velva 6
Carrington 77 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
Central McLean 59 Standing Rock 7
Des Lacs-Burlington 47 Williams County 6
Harvey-Wells County 68 Surrey 0
Hazen 55 New Salem-Glen Ullin 28
Heart River 52 Garrison-Max 0
Killdeer 40 Southern McLean 0
Larimore 41 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 0
Linton-HMB 28 Hillsboro-Central Valley 14
May-Port-CG 41 Midway-Minto 6
Milnor-North Sargent 26 Kidder County 14
North Prairie 49 Langdon 14
Oakes 57 Northern Cass 14
Park River-FL 48 North Border 14
Rugby 53 Bottineau 0

Week 3-2014

Friday, September 12th
Carrington 42 Kidder County 0
Des Lacs-Burlington 27 Velva 12
Hazen 42 Central McLean 6
Heart River 34 Hettinger-Scranton 14
Hillsboro-Central Valley 38 Ellendale-Edgeley-Kulm 6
Killdeer 51 New Salem-Glen Ullin 8
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 42 North Border 6
Langdon 44 Midway-Minto 8
Larimore 29 Park River-FL 13
Milnor-North Sargent 20 Northern Cass 12
North Prairie 28 May-Port-CG 13
Oakes 50 Linton-HMB 26
Rugby 30 Harvey-Wells County 24
Southern McLean 39 Garrison-Max 14
Thursday, September 11th
Lewis & Clark-Our Redeemer's 48 Bottineau 21

Week 2-2014

Saturday, September 6th
Killdeer 38 Heart River 15
Rugby 56 Williams County 6

Friday, September 5th
Carrington 19 Linton-HMB 6
Des Lacs-Burlington 63 Surrey 6
Garrison-Max 12 Central McLean 6
Hazen 47 Southern McLean 13
Hillsboro-Central Valley 36 Milnor-North Sargent 0
Larimore 48 North Border 14
Lewis & Clark-Our Redeemer's 21 Harvey-Wells County 14
May-Port-CG 20 Langdon 14
New Salem-Almont 56 Standing Rock 0
North Prairie 41 Midway-Minto 6
Northern Cass 36 Kidder County 7
Oakes 48 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
Park River-FL 40 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 6
Velva 22 Bottineau 14

Week 1-2014

Friday, August 29th
Berthold-Our Redeemers 40 Southern McLean 7
Carrington 26 Harvey-Wells County 14
Garrison-Max 40 Surrey 12
Hillsboro-CV 40 May-Port-CG 19
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 40 Ellendale-Edgeley-Kulm 8
Langdon 14 TMCHS 6
Linton-HMB 20 Mobridge-Pollock, SD 6
New Salem-Glenn Ullin 16 Kidder County 14
North Border 12 - Midway-Minto 8
Northern Cass 27 Maple Valley-Enderlin 0
Oakes 36 Britton-Hecla, SD 16
Rugby 42 - Larimore 28
Watford City 33 Heart River 0

Thursday, August 28th
Minot Ryan 13 Velva 0

Tuesday, August 26th

North Prairie 48 Bottineau 7
Williams County 12 Stanley-Powers Lake 6

 

Friday, November 15th
Championship 2013
Hazen 20
Milnor-North Sargent 0

2013 Semi Finals
Saturday, November 9th

Hazen 34 Des Lacs-Burlington 8
Milnor-North Sargent 12 Linton-HMB 6 OT

2013 Quarterfinals
Saturday, November 2nd

Des Lacs-Burlington 19 Velva 7
Hazen 56 Berthold-Our Redeemer's 14
Linton-HMB 16 Oakes 9
Milnor-North Sargent 33 North Prairie 14

2013 First Round Playoffs
Saturday, October 26th

Berthold-Our Redeemer's 50 Heart River 28
Des Lacs-Burlington 25 New Salem-Glen Ullin 8
Hazen 48 Rugby 21
Linton-HMB 28 Larimore 8
Milnor-North Sargent 36 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 22
North Prairie 22 Carrington 7
Oakes 33 Park River-FL 7
Velva 27 Killdeer 20

Week 8-2013

Saturday, October 19th
Berthold-Our Redeemer's 35 Williams County 6
Harvey-Wells County 42 Bottineau 6
Heart River 44 Central McLean 12
Hillsboro-Central Valley 35 Kidder County 24
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 38 Langdon 14
Larimore 21 North Prairie 13
Linton-HMB 30 Northern Cass 0
Milnor-North Sargent 37 Ellendale-Edgeley-Kulm 14
New Salem-Glen Ullin 22 Southern McLean 6
North Border 46 Midway-Minto 0
Oakes 39 Carrington 0
Park River-FL 31 MayPort-CG 10

Wednesday, October 16th
Des Lacs-Burlington 15 Rugby 6
Velva 73 Surrey 16

Tuesday, October 15th
Hazen 21 Killdeer 6

Week 7-2013

Friday, October 11th
Bottineau 32 Williams County 0
Des Lacs-Burlington 32 Berthold-Our Redeemer's 6
Hazen 52 Garrison-Max 6
Heart River 30 New Salem-Glen Ullin 14
Hillsboro-Central Valley 18 Carrington 16
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 38 Midway-Minto 8
Larimore 46 May-Port-CG 0
Linton-HMB 22 Kidder County 6
Milnor-North Sargent 8 Oakes 6
Northern Cass 20 Ellendale-Edgeley-Kulm 6
Park River-FL 42 Langdon 0
Rugby 54 Surrey 8
Southern McLean 34 Central McLean 0
Velva 37 Harvey-Wells County 8

Week 6-2013

Saturday, October 5th
Hazen 47 Minot JV 18

Friday, October 4th
Berthold-Our Redeemer's 45 Surrey 14
Carrington 20 Milnor-North Sargent 8
Harvey-Wells County 36 Williams County 0
Heart River 44 Southern McLean 6
Hillsboro-Central Valley 14 Northern Cass 8
Killdeer 71 Garrison-Max 12
Lakota-Edmore-Dakota Prairie 28 May-Port-CG 22
Langdon 18 North Border 6
Larimore 40 Midway-Minto 0
Linton-HMB 36 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
North Prairie 14 Park River-FL 6
Oakes 7 Kidder County 0
Velva 28 Rugby 6

Week 5-2013

Friday, September 27th
Berthold-Our Redeemer's 20 Rugby 13
Bottineau 26 Surrey 12
Carrington 43 Northern Cass 16
Des Lacs-Burlington 14 Harvey-Wells County 6
Hazen 47 Heart River 0
Kidder County 35 Ellendale-Edgeley-Kulm 14
Killdeer 57 Central McLean 0
Larimore 42 Langdon 16
May-Port-CG 27  North Border 6
 Milnor-North Sargent 20 Linton-HMB 14
New Salem-Glen Ullin 56 Garrison-Max 0
North Prairie 36 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 6
Oakes 35 Hillsboro-Central Valley 14
Park River-FL 75 Midway-Minto 8
Southern McLean 44 Standing Rock 0
Velva 32 Williams County 6

Week 4-2013

Friday, September 20th
Berthold-Our Redeemer's 26 Velva 23
Carrington 50 Ellendale-Edgeley-Kulm 0
Central McLean 34 Standing Rock 8
Des Lacs-Burlington 38 Williams County 6
Harvey-Wells County 56 Surrey 16
Hazen 48 New Salem-Glen Ullin 15
Heart River 34 Garrison-Max 33
Killdeer 47 Southern McLean 8
Larimore 17 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 14
Linton-HMB 40 Hillsboro-Central Valley 26
May-Port-CG 48 Midway-Minto 0
Milnor-North Sargent 44 Kidder County 0
North Prairie 53 Langdon 6
Oakes 34 Northern Cass 6
Park River-FL 41 North Border 10
Rugby 48 Bottineau 12

Week 3-2013

Friday, September 13th
Carrington 36 Kidder County 12
Des Lacs-Burlington 22 Velva 20
Garrison-Max 18 Southern McLean 8
Hazen 57 Central McLean 6
Hillsboro-Central Valley 42 Ellendale-Edgeley-Kulm 8
Killdeer 41 New Salem-Glen Ullin 6
Lakota/Edmore-Dakota Prairie 22 North Border 0
Langdon 48 Midway-Minto 14
Larimore 38 Park River-FL 20
Linton-HMB 8 Oakes 7
Milnor-North Sargent 30 Northern Cass 0
North Prairie 25 May-Port-CG 7
Rugby 21 Harvey-Wells County 12
Williams County 20 Surrey 0

Week 2-2013
Friday, September 6th

Carrington 24 Linton-HMB 6
Garrison-Max 43 Central McLean 2
Harvey-Wells County 36 Berthold-Our Redeemer's 8
Hazen 49 Southern McLean 6
Killdeer 49 Heart River 14
Larimore 32 North Border 0
May-Port-CG 25 Langdon 12
Milnor-North Sargent 48 Hillsboro-Central Valley 27
North Prairie 68 Midway-Minto 14
Northern Cass 20 Kidder County 6
Oakes 58 - Ellendale-Edgeley-Kulm 8
Park River-FL 20 Lakota-Edmore-Dakota Prairie 12
Rugby 28 Williams County 0
Velva 49 Bottineau 0

Week 1 - 2013

Friday, August 30th
Berthold-Our Redeemer's 40 Southern McLean 8
Carrington 24 Harvey-Wells County 12
Hazen 12 Beulah 0
Hillsboro-Central Valley 18 May-Port-CG 8
Killdeer 43 Dickinson Trinity 21
Lakota/Edmore-Dakota Prairie 40 Ellendale-Edgeley-Kulm 8
Linton-HMB 34 Mobridge-Pollock, SD 13
Lisbon 34  Milnor-North Sargent 14
Maple Valley-Enderlin 8 Northern Cass 7
Minot Ryan 20 Velva 0
New Salem-Glen Ullin 27 Kidder County 24
North Border 34 Midway-Minto 0
Oakes 39 Britton-Hecla, SD 13
Park River-FL 28 Grafton 24
Rugby 7 Larimore 13
Surrey 14 Garrison-Max 6

 

2012 First Round Playoffs
Saturday, October 20th

Hazen 50 Berthold/Our Redeemer's 20
Heart River 28 Watford City 6
Killdeer 43 Velva 14
Langdon 20 Northern Cass 6
Milnor/North Sargent 28 Larimore 22
Park River 24 Maple Valley/Enderlin 20
Stanley/Powers Lake 54 Grant County/Flasher 28
Westhope/Newburg/Glenburn 42 Linton/HMB 36

Week 8 - 2012

Friday, October 12th

Berthold/Our Redeemer's 20 Des Lacs-Burlington 13  F/OT
Hazen 48 Grant County-Flasher 16
Heart River 19 New Salem/Glen Ullin 8
Killdeer 41 Richardton/Taylor 7
Langdon 38 Harvey/Wells County 12
Larimore 55 Hatton/Northwood 8
Linton/HMB 38 May-Port/CG 0
Maple Valley/Enderlin 20 Oakes 14
Milnor/North Sargent 39 Oak Grove 14
North Prairie 45 Midway-Minto 0
Northern Cass 20  Kidder County 12
Southern McLean 52 Standing Rock 8
Stanley/Powers Lake 45 Williams County 22
Velva 32 Garrison/Max 6
Watford City 46 New Town 0
Westhope/Newburg/Glenburn 26 Park River 22

Week 7 - 2012

Friday, October 5th

Berthold-Our Redeemer's 40 Garrison-Max 7
Grant County/Flasher 18 Southern McLean 8
Heart River 47 Richardton-Taylor 0
Killdeer 27 New Salem/Glen Ullin 6
Langdon 42 Westhope/Newburg/Glenburn 36
Larimore 41 North Prairie 27
Linton/HMB 22 Northern Cass 8
Midway-Minto 56 Hatton/Northwood 36
Milnor/North Sargent 28 Maple Valley/Enderlin 6
Oakes 36 May/Port/CG 12
Park River/FL 20 Harvey/Wells County 14
Stanley-Powers Lake 50 New Town 0
Williams County 28 Watford City 26
Thursday, October 4th
Des Lacs/Burlington 12 Velva 6

Week 6 - 2012
Friday, September 28th

Des Lacs/Burlington 33  Garrison/Max 0
Hazen 53  Southern McLean 6
Killdeer 29 Heart River 20
Larimore 35  Harvey/Wells County 13
Langdon 40  Park River 0
Linton/HMB 32 Kidder County 14
Maple Valley/Enderlin 26 Northern Cass 22
May-Port/CG 34  Fargo Oak Grove 29
Milnor/North Sargent 28  Oakes 26 OT
North Prairie 34 Hatton/Northwood 20
Stanley/Powers Lake 29 Watford City 0
Richardton/Taylor 31 New Salem/Glen Ullin 30
Velva 44  Berthold/Our Redeemer's 22
Williams County 42 New Town 20
Westhope-Newburg/Glenburn 46 Midway-Minto 16

Week 5  2012
Friday, September 21st

Hazen 36 Richardton/Taylor 3
Heart River 56 Standing Rock 10
Killdeer 28 Grant County/Flasher 8
Langdon 40 Hatton-Northwood 8
Larimore 40 Midway/Minto 20
Maple Valley/Enderlin 24 Linton/HMB 12
Milnor/North Sargent 38 May-Port/CG 20
Northern Cass 50 Fargo Oak Grove 20
Oakes 24 Kidder County 12
Park River 38 North Prairie 6
Stanley/Powers Lake 49 Berthold/Our Redeemer's 0
Southern McLean 12 New Salem/Glen Ullin 8
Velva 42 New Town 8
Watford City 52 Garrison/Max 0
Westhope-Newburg/Glenburn 20 Harvey/Wells County 12
Williams County 22 Des Lacs/Burlington 20

Week 4 2012
Friday, September 14th

Berthold/Our Redeemer's 23 Williams County 14
Garrison/Max 19 New Town 16
Harvey/Wells County 20 Hatton/Northwood 18
Heart River 28 Hazen 20
Killdeer 20 Southern McLean 12
Larimore 21 Langdon 14
Linton/HMB 52 Fargo Oak Grove
Maple Valley/Enderlin 40 May-Port/CG 22
Milnor-North Sargent 33 Kidder County 17
New Salem/Glen Ullin 20 Grant County/Flasher 8
Northern Cass 14 Oakes 7
Park River 54 Midway-Minto 14
Richardton/Taylor 48 Standing Rock 28
Stanley/Powers Lake 48 Des Lacs/Burlington 13
Watford City 14 Velva 7
Westhope/Newburg/Glenburn 48 North Prairie 14

Week 3  2012
Friday, September 7th

Des Lacs/Burlington 40 New Town 0
Harvey-Wells County 42 Midway/Minto 14
Hazen 16 Killdeer 0
Heart River 45 Grant County/Flasher 6
Langdon 26 North Prairie 8
Larimore 41 Westhope-Newburg/Glenburn 12
Linton-HMB 14 Milnor/North Sargent 13
Maple Valley/Enderlin 20 Kidder County 0
Northern Cass 28 May-Port/CG 12
Oakes 28 Fargo Oak Grove 14
Park River 50 Hatton/Northwood 6
Richardton/Taylor 27 Southern McLean 12
Stanley-Powers Lake 16 Velva 15
Watford City 6 Berthold/Our Redeemer's 0
Williams County 43 Garrison/Max 7
Thursday, September 6th
New Salem/Glen Ullin 46 Standing Rock 12

Week 2  2012
Saturday, September 1st

Killdeer 12 Bismarck Century JV 18
Friday, August 31st
Berthold/Our Redeemer's 19 New Town 0
Grant County/Flasher 38 Richardton/Taylor 14  
Harvey/Wells County 18 North Prairie 6
Hazen 39 New Salem/Glen Ullin 0
Heart River 40 Southern McLean 0
Killdeer 1 Standing Rock 0 (Due to Forfeit)
Langdon 42 Midway/Minto 8
Larimore 27 Park River 0
Maple Valley/Enderlin 32 Fargo Oak Grove 0
May-Port/CG 20 kidder County 14 OT
Northern Cass 28 Milnor-North Sargent 20 OT
Oakes 19 Linton-HMB 6
Stanley/Powers Lake 71 Garrison/Max 7
Velva 26 Williams County 8
Watford City 19 Des Lacs/Burlington 12
Westhope/Newburg/Glenburn 36 Hatton/Northwood 14


Week 1  2012
Saturday, August 25th

Berthold/Our Redeemer's 14 Richardton/Taylor 27
Bottineau 43 Williams County 6
Langdon 43 Turtle Mountain 0
Stanley/Powers Lake 40 Westhope-Newburg/Glenburn 6
Southern McLean 28 Garrison/Max 12
Friday, August 24th
Beulah 28 Hazen 8
Central Cass 44 Northern Cass 6
Des Lacs/Burlington 35 North Prairie 0
Grafton 44 Park River-FL 6
Heart River 48 Watford City 13
Lisbon 45 Milnor/North Sargent 13
Kindred 38 Oak Grove 8
Oakes 20 Britton-Hecla (SD) 9
Maple Valley/Enderlin 18 Northern Cass 6
May/Port/CG 34 Hatton-Northwood 21
Minot Ryan 24 Velva 19  
Mobridge-Pollock (SD) 18 Linton-HMB 14
New Salem/Glen Ullin 24 Kidder County 14
Rugby 20 Harvey-Wells County 19
Thursday, August 23rd
New Town 34 Standing Rock 0
Tuesday, August 21st
Bottineau 21 Westhope/Newburg-Glenburn 8
Larimore 32 Williams County 13
Bismarck Century JV 34 Richardton-Taylor 0
Grant County/Flasher 54 Garrison-Max 0
Langdon 28 Neelin (MB) 7

A 11-Man Football Champions 1997-Present

2017 Champions
Hillsboro-Central Valley

Past Champions

2016 Ellendale-Edgeley-Kulm
2015 Park River-FL
2014 Park River-FL
2013 Hazen
2012 Hazen
2011 Stanley-Powers Lake
2010 Velva
2009 Velva
2008 Harvey
2007 Harvey
2006 Velva
2005 Velva-Sawyer
2004 Velva-Sawyer
2003 Velva-Sawyer
2002 Stanley-Powers Lake
2001 Velva-Sawyer
2000 Velva-Sawyer
1999 Stanley
1998 Harvey
1997 Velva-Sawyer

 

Class A Region 1 Football Schedule 2014

 

Carrington Cardinals

Date Opponent
Aug. 29 @Harvey-Wells County
Sept. 5 @Linton-HMB
Sept. 12 Kidder County
Sept. 19 Ellendale-Edgeley-Kulm
Sept. 26 @Northern Cass
Oct. 3 @Milnor-North Sargent
Oct. 10 Hillsboro- Central Valley
Oct. 18 Oakes
  Playoffs

Ellendale-Edgeley-Kulm Thunder

Date Opponent
Aug. 29 Lakota-A-E_DP
Sept. 5 Oakes
Sept. 12 @Hillsboro- Central Valley
Sept. 19 @Carrington
Sept. 26 Kidder County
Oct. 3 @ Linton-HMB
Oct. 10 Northern Cass
Oct. 18 @Milnor-North Sargent
  Playoffs

Hillsboro-Central Valley Burros

Date Opponent
Aug. 29 @May-Port-C-G
Sept. 5 @Milnor-North Sargent
Sept. 12 Ellendale-Edgeley-Kulm
Sept. 19 @Linton-HMB
Sept. 26 Oakes
Oct. 3 Northern Cass
Oct. 10 @Carrington
Oct. 18 Kidder County
  Playoffs

Kidder County Pirates

Date Opponent
Aug. 29 @New Salem-Glen Ullin
Sept. 5 Northern Cass
Sept. 12 @Carrington
Sept. 19 Milnor-North Sargent
Sept. 26 @Ellendale-Edgeley-Kulm
Oct. 3 Oakes
Oct. 10 @Linton-HMB
Oct. 18 @Hillsboro-Central Valley
  Playoffs

Linton-HMB Lions

Date Opponent
Aug. 29 @Mobridge-Pollock, SD
Sept. 5 Carrington
Sept. 12 @Oakes
Sept. 19 Hillsboro-Central Valley
Sept. 26 @Milnor-North Sargent
Oct. 3 Ellendale-Edgeley-Kulm
Oct. 10 Kidder County
Oct. 18 @Northern Cass
  Playoffs

Milnor-North Sargent Bulldogs

Date Opponent
Aug. 29 @Lisbon
Sept. 5 Hillsboro-Central Valley
Sept. 12 @Northern Cass
Sept. 19 @Kidder County
Sept. 26 Linton-HMB
Oct. 3 Carrington
Oct. 10 @Oakes
Oct. 18 @ Ellendale-Edgeley-Kulm
  Playoffs

Northern Cass Jaguars

Date Opponent
Aug. 29 Maple Valley-Enderlin
Sept. 5 @Kidder County
Sept. 12 Milnor-North Sargent
Sept. 19 @Oakes
Sept. 26 Carrington
Oct. 3 @Hillsboro-Central Valley
Oct. 10 @Ellendale-Edgeley-Kulm
Oct. 18 Linton-HMB
  Playoffs

Oakes Tornadoes

Date Opponent
Aug. 29 Briton- Hecia, SD
Sept. 5 @Ellendale-Edgeley-Kulm
Sept. 12 Linton-HMB
Sept. 19 Northern Cass
Sept. 26 @Hillsboro-Central Valley
Oct. 03 @Kidder County
Oct. 10 Milnor-North Sargent
Oct. 18 @Carrington
  Playoffs

 

Class A Region 2 Football Schedule 2014

 

Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie Raiders

Date Opponent
Aug. 29 @Ellendale-Edgeley-Kulm
Sept. 5 Park River Fordville-Lankin
Sept. 12 @North Border
Sept. 19 Larimore
Sept. 26 North Prairie
Oct. 3 @May-Port-C-G
Oct. 10 Midway-Minto
Oct. 18 @Langdon
  Playoffs

Langdon Cardinals

Date Opponent
Aug. 29 Belcourt-TMCHS
Sept. 5 May-Port-C-G
Sept. 12 @Midway-Minto
Sept. 19 @North Prairie
Sept. 26 @Larimore
Oct. 3 North Border
Oct. 10 @Park River Fordville-Lankin
Oct. 18 Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
  Playoffs

Larimore Polar Bears

Date Opponent
Aug. 29 Rugby
Sept. 5 North Border
Sept.12 @Park River Fordville-Lankin
Sept. 19 @Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Sept. 26 Langdon
Oct. 3 @Midway-Minto
Oct. 10 May-Port-C-G
Oct. 18 @North Prairie
  Playoffs

May-Port-C-G Patriots

Date Opponent
Aug. 29 Hillsboro-Central Valley
Sept. 5 @Langdon
Sept. 12 North Prairie
Sept. 19 @Midway-Minto
Sept. 26 @North Border
Oct. 3 Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Oct. 10 @Larimore
Oct. 18 Park River Fordville-Lankin
  Playoffs

Midway-Minto Mustangs

Date Opponent
Aug. 29 North Border
Sept. 5 @North Prairie
Sept. 12 Langdon
Sept. 19 May-Port-C-G
Sept. 26 @Park River Fordville-Lankin
Oct. 3 Larimore
Oct. 10 @Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Oct. 18 @North Border
  Playoffs

North Border Eagles

Date Opponent
Aug. 29 @Midway-Minto
Sept. 5 @Larimore
Sept. 12 Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Sept. 19 @Park River Fordville-Lankin
Sept. 26 May-Port-C-G
Oct. 3 @Langdon-Munich
Oct. 10 North Prairie
Oct. 18 Midway-Minto
  Playoffs

North Prairie Cougars

Date Opponent
Aug. 26 Bottineau
Aug. 29 @Des Lacs- Burlington
Sept. 5 Midway-Minto
Sept. 12 @May-Port-C-G
Sept. 19 Langdon
Sept. 26 @Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Oct. 3 Park River Fordville-Lankin
Oct. 10 @North Border
Oct. 18 Larimore
  Playoffs

Park River-Fordville-Lankin Aggies

Date Opponent
Aug. 29 @Grafton
Sept. 5 @Lakota-Adams-Edmore-Dakota Prairie
Sept. 12 Larimore
Sept. 19 North Border
Sept. 26 Midway-Minto
Oct. 3 @North Prairie
Oct. 10 Langdon-Munich
Oct. 18 @May-Port-C-G
  Playoffs

 

Class A Region 3 Football Schedule 2014

 

Bottineau Braves

Date Opponent
Aug. 26 @North Prairie
Sept. 5 Velva
Sept. 11 @Berthhold-Our Redeemer's
Sept. 19 Rugby
Sept. 26 @Surrey
Oct. 03 Des Lacs-Burlington
Oct. 10 @Williams County
Oct. 15 Harvey-Wells County
  Playoffs

Des Lacs-Burlington Lakers

Date Opponent
Aug. 29 North Prairie
Sept. 5 Surrey
Sept. 12 @Velva
Sept. 19 @Williams County
Sept. 26 Harvey-Wells County
Oct. 3 @Bottineau
Oct. 10 @ Berthhold-Our Redeemer's
Oct. 15 @Rugby
  Playoffs

Harvey-Wells County Hornets

Date Opponent
Aug. 29 Carrington
Sept. 5 Berthold-Our Redeemer's
Sept. 12 @Rugby
Sept. 19 Surrey
Sept. 26 @Des Lacs-Burlington
Oct. 3 Williams County
Oct. 10 @Velva
Oct. 15 @Bottineau
  Playoffs

Berthold-Our Redeemer's Bombers

Date Opponent
Aug. 29 @Southern Mclean
Sept. 5 @Harvey-Wells County
Sept. 11 Bottineau
Sept. 19 Velva
Sept. 26 @Rugby
Oct. 3 Surrey
Oct. 10 @Des Lacs-Burlington
Oct. 18 Williams County
  Playoffs

Rugby Panthers

Date Opponent
Aug. 29 @Larimore
Sept. 5 @Williams County
Sept. 12 Harvey-Wells County
Sept. 19 @Bottineau
Sept. 26 Berthold-Our Redeemer's
Oct. 3 Velva
Oct. 10 @Surrey
Oct. 15 Des Lacs-Burlington
  Playoffs

Surrey

Date Opponent
Aug 29 @Garrison-Max
Sept. 5 @ Des Lacs-Burlington
Sept. 12 Williams County
Sept. 18 @Harvey-Wells County
Sept. 26 Bottineau
Oct. 3 @Berthold-Our Redeemer's
Oct. 10 Rugby
Oct. 18 Velva
  Playoffs

Velva Aggies

Date Opponent
Aug. 28 Minot Ryan
Sept. 5 @Bottineau
Sept. 12 Des Lacs-Burlington
Sept. 18 @Berthold-Our Redeemer's
Sept. 26 Williams County
Oct. 3 @Rugby
Oct. 10 Harvey-Wells County
Oct. 18 @Surrey
  Playoffs

Williams County Firestorm

Date Opponent
Aug. 26 Stanley-Powers Lake
Aug. 30 Central McLean
Sept. 05 Rugby
Sept. 12 @Surrey
Sept. 19 Des Lacs-Burlington
Sept. 26 @Velva
Oct. 3 @Harvey-Wells County
Oct. 10 Bottineau
Oct. 15 @Berthold-Our Redeemer's



 

Class A Region 4 Football Schedule 2014

 

Central Mclean Cougars Storm

Date Opponent
Aug 30 @Williams County
Aug 5 @Garrirson-Max
Sept. 12 Hazen
Sept. 19 Standing Rock
Sept. 26 @Killdeer
Oct. 3 @New Salen-Glen Ullin
Oct. 10 Southern Mclean
Oct 18 Heart River
  Playoffs

Garrison-Max Troopers

Date Opponent
Aug. 29 Surrey
Sept. 5 Central Mclean
Sept. 12 Southern Mclean
Sept. 19 @ Heart River
Sept. 26 New Salem-Glen Ullin
Oct. 3 @Killdeer
Oct. 10 @Hazen
Oct 18  
  Playoffs

Hazen Bison

Date Opponent
Aug. 29 @Beulah
Sept. 5 Southern Mclean
Sept. 12 @Central Mclean
Sept. 19 New Salem Glen Ullin
Sept. 26 Heart River
Oct. 3 @Minot JV
Oct. 10 Garrison-Max
Oct 18 @Killdeer
  Playoffs

Heart River Cougars

Date Opponent
Aug. 29 @ Watford City
Sept. 5 @Hazen
Sept. 12 Hettinger-Scranton
Sept. 19 Garrison-Max
Sept. 26 @Hazen
Oct. 3 Southern Mclean
Oct. 12 New Salem Glen Ullin
Oct 18 @Central Mclean
Oct. 20 Playoffs

Killdeer Cowboys

Date Opponent
Aug. 29 @Dickinson Trinity
Sept. 5 Heart RIver
Sept. 12 @New Salem Glen Ullin
Sept. 19 @ Southern McLean
Sept. 26 Central Mclean
Oct. 3 Garrison-Max
Oct. 11 Dickinson JV
Oct 18 Haven
Oct. Playoffs

New Salem Glen Ullin Holsteins

Date Opponent
Aug. 29 Kidder County
Sept. 5  
Sept. 12 @Garrison-Max
Sept. 19 Killdeer
Sept. 26 Standing Rock
Oct. 3 #Heart River
Oct. 10 @Central Mclean
Oct 18 New Salem Glen Ullin
Oct. 20 Playoffs

Southern McLean Roughriders

Date Opponent
Aug. 29 Berthold-Our Redeemers
Sept. 5 @Hazen
Sept. 12 @Garrison Max
Sept. 19 Killdeer
Sept. 26 Standing Rock
Oct. 3 @Heart River
Oct. 10 @Central Mclean
Oct 18 New Salem Glen Ullin
  Playoffs

Standing Rock Warriors

Date Opponent
Aug.  
Aug.  
Sept. 7  
Sept. 14  
Sept. 21  
Sept. 28  
Oct. 6  
Oct. 12  
  Playoffs

 

A 11-man History

2014 Semi Finals
Saturday, November 8th

Park River-FL (9-1) vs Larimore (9-1)
Killdeer (8-1) vs Hazen (10-0)

2014 Quarterfinals
Saturday, November 1st

Park River-FL (8-1) vs Oakes (9-0)
Carrington (8-1) vs Larimore (8-1)
Killdeer (7-1) vs Rugby (9-0)
Berthold-Our Redeemer's (8-1) vs Hazen (9-0)

2014 First Round Playoffs
Saturday, October 25th

May-Port-CG (4-4) vs Oakes (8-0)
Linton-HMB (6-2) vs Park River-FL (7-1)
Hillsboro-Central Valley (5-3) vs Larimore (7-1)
North Prairie (6-3) vs Carrington (7-1)
New Salem-Glen Ullin (5-3) vs Rugby (8-0)
Harvey-Wells County (4-4) vs Killdeer (7-1)
Des Lacs-Burlington (5-3) vs Hazen (8-0)
Heart River (5-3) vs Berthold-Our Redeemer's (7-1)

Friday, November 15th
Dakota Bowl at Fargodome
Championship

Hazen 11-0 vs Milnor-North Sargent 9-2

November 9th
2013 Playoff Semi Finals

Linton-HMB 8-2 at Milnor-North Sargent 8-2
Hazen 10-0 at Des Lacs-Burlington 10-0

2013 Playoff Quarterfinals
Saturday, November 2nd

North Prairie 8-2 at Milnor-North Sargent 7-2
Linton-HMB 7-2 at Oakes 7-2
Velva 6-3 at Des Lacs-Burlington 9-0
Berthold-Our Redeemer's 7-2 at Hazen 9-0

2013 First Round Playoffs
Saturday, October 26th

Lakota-Edmore-Dakota Prairie 5-3 at Milnor-North Sargent 6-2
Carrington 6-2 at North Prairie 7-2
Linton-HMB 6-2 at Larimore 8-0
Park River-FL 6-2 at Oakes 6-2
New Salem-Glen Ullin 5-3 at Des Lacs-Burlington 8-0
Velva 5-3 at Killdeer 7-1
Rugby 4-4 at Hazen 8-0
Heart River 5-3 at Berthold-Our Redeemer's 6-2

 

1910-1974 North Dakota had a 1 Class for football

1975-1996, North Dakota had a 3 Class system

1997- Present, North Dakota has a 4 Class system