High School Football 9 Man Awards

High School Football 9 Man All State-Team

2018

2018 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jack Ihry 11 Finley-Sharon-Hope-Page RB
Isaac Undlin 12 Mohall-Lansford-Sherwood TE
Jamison Fettig 12 Napoleon-Gackle-Streeter QB
Teddy Allmaras 12 New Rockford-Sheyenne QB
Bo Belquist 11 New Rockford-Sheyenne WR
Evan Henke 12 New Salem-Glen Ullin QB
Brayden Zuroff 12 New Salem-Glen Ullin RB
Hunter Greenmyer 11 Oakes OL
Dawson Schroeder 12 St. John OL
Shayden Luna 12 Towner-Grandville-Up RB
Marcus Hughes 12 Thompson WR
Cadyn Schwabe 12 Thompson QB
2018 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Canaan Fagerland 12 Bismarck Shiloh Christian LB
Jayden Laxdal 11 Cavalier DB
Jaxon Deckert 12 Kidder County DL
Nathan Weigel 12 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Aiden Nordloef 12 Ray-Powers Lake LB
Zachary Schultz 12 Ray-Powers Lake DL
Kyle Van Berkom 12 Ray-Powers Lake DB
Alex Charette 12 St. John LB
Max Defender 12 St. John LB
2018 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Josh Lardy 11 Bismarck Shiloh Christian  
Jaden Mitzel 11 Bismarck Shiloh Christian  
Conley Carrier 12 Cavalier  
Hayden Boll 12 Hankinson  
Shay Ness 12 LaMoure-LM  
Jacob Schempp 11 Larimore  
Charles Eriksmoen 12 Mohall-Lansford-Sherwood  
Tyler Long 12 Napoleon-Gackle-Streeter  
Tucker Longnecker 12 New Rockford-Sheyenne  
Chauncey Dittus 12 New Salem-Glen Ullin  
Garret Soupir 12 New Salem-Glen Ullin  
Keaton Kvilvang 12 North Star  
Coy Awender 12 Oakes  
Garrett Meehl 10 Oakes  
Isaac Nordloef 11 Ray-Powers Lake  
Zach Schmalenberg 12 Richardton-Taylor-Hebron  
Hunter Lentz 12 Richland  
Cole Myers 11 Richland  
Adam Jollie 11 St. John  
Kolby Nelsen 11 Surrey  
Garrett Bailey 12 Towner-Grandville-Up  
Nick Reck 12 Thompson  

2018 Senior Athlete of the Year
Evan Henke, New Salem-Almont-Glen Ullin
2018 Coach of the Year
Steve Kleinjan, New Salem-Almont-Glen Ullin

 

2017

2017 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Canaan Fagerland 11 Bismarck Shiloh Christian RB
Austin Hartman 12 Bismarck Shiloh Christian OL
Austin Urlaub 12 Cavalier QB
Isaac Undlin 11 Mohall-Lansford-Sherwood WR-TE
Jamison Fettig 11 Napoleon-Gackle-Streeter QB
Nathan Weigel 11 Napoleon-Gackle-Streeter RB
Evan Henke 11 New Salem-Glen Ullin QB
Carter Brown 11 North Border RB
Tucker Boucher 12 North Prairie OL
Bryor Parisien 12 St. John QB
Luke Foertsch 12 Wyndmere-Lidgerwood WR
Charlie Moffet 12 Wyndmere-Lidgerwood OL
2017 Nine-Man Football All-State First Team Defense
Bartholomew Ogbu 12 Bismarck Shiloh Christian DL
Aiden Eriksmoen 12 Divide County LB
Race Kath 12 Hankinson DL
Ben Johnson 12 Hatton-Northwood DL
Lance Weiser 12 Linton-HMB DL
Cole Southam 12 Mohall-Lansford-Sherwood LB
Josh Wallace 12 Mott-Regent-New England LB
Hunter Sand 12 Nelson County DB
Gabe Leonard 12 North Prairie DB
2017 Nine-Man Football All-State Second Team
Josiah Orluck 12 Beach  
Gabe Hartje 12 Cavalier  
Tristen Sott 12 Cavalier  
Troy Knudson 12 Divide County  
Jack Ihry 10 Finley-Sharon-Hope-Page  
Isaiah Kludt 12 Hettinger-Scranton  
Cole Baulmiller 11 Linton-HMB  
Jack McCrory 12 Linton-HMB  
Tyler Long 11 Napoleon-Gackle-Streeter  
Michael Wall 12 Nelson County  
Teddy Allmaras 11 New Rockford-Sheyenne  
Bo Belquist 12 New Rockford-Sheyenne  
Brandon Schroeder 12 New Salem-Glen Ullin  
Garret Soupir 11 New Salem-Glen Ullin  
Austin Soukup 12 North Prairie  
Tyler Voightman 12 Oakes  
Brian Gable 12 St. John  
Kyler McGillis 12 St. John  
Shayden Luna 11 Towner-Grandville-Up  
Cadyn Schwabe 11 Thompson  
Wyatt Harles 12 Wyndmere-Lidgerwood  
Andres Vasquez 12 Wyndmere-Lidgerwood  

 

2016

2016 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Austin Urlaub 11 Cavalier QB
Isaiah Kludt 11 Hettinger-Scranton RB
Kolton Jesz 12 Kenmare-Bowbells-BC WR
Hunter Rodin 12 Kenmare-Bowbells-BC QB
Talon Thompson 12 Mohall-Lansford-Sherwood RB
Shane Forster 12 New Salem-Glen Ullin TE
Nathan Wolf 12 New Salem-Glen Ullin OL
Adam Diedrich 12 Thompson RB
Brett Sutter-Hegg 12 Thompson OL
Calen Schwabe 12 Thompson QB
Charlie Moffet 12 Wyndmere-Lidgerwood OL
2016 Nine-Man Football All-State First Team Defense
Cody Mauch 12 Hankinson DL
Brandon Dewald 12 Kidder County LB
Cole VanderLaan 12 Linton-HMB DL
Berkley Santos 12 Mohall-Lansford-Sherwood DL
Dalten Jangula 12 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Brody Cahill 12 North Prairie LB
Garrett Munro 12 North Prairie LB
Brendan Butterfield 12 Richardton-Taylor-Hebron DB
Jake Ihland 12 Richland DB
Kolter Schell 12 Towner-Grandville-Up DB
2016 Nine-Man Football All-State Second Team
Canaan Fagerland 10 Bismarck Shiloh Christian  
Trevor Mehlhoff 12 Bismarck Shiloh Christian  
Bartholomew Ogbu 11 Bismarck Shiloh Christian  
Connor Marion 12 Grant County-Flasher  
Jamie Gorres 11 Hatton-Northwood  
Ben Johnson 11 Hatton-Northwood  
Jacob Rodin 11 Kenmare-Bowbells-BC  
Langdon Smith 12 LaMoure-LM  
Statler Olson 12 Mohall-Lansford-Sherwood  
Josh Wallace 11 Mott-Regent  
Jamison Fettig 10 Napoleon-Gackle-Streeter  
Josh McKnight 12 New Rockford-Sheyenne  
Evan Henke 10 New Salem-Glen Ullin  
Bailey Morman 12 New Salem-Glen Ullin  
Carter Brown 11 North Border  
Tucker Boucher 11 North Prairie  
Jayden Komrosky 12 North Star  
Austin Roob 12 Richland  
Tyrall Defender 12 St. John  
Bryor Parisien 11 St. John  
Cole Sorby 11 Thompson  
Cole Bethke 12 Towner-Grandville-Up  

 

 

2015

2015 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kyler Melby 12 Kenmare-Bowbells QB
Quinn Alo 12 LaMoure-LM OL
Brady Warcken 12 LaMoure-LM RB
Jalen Pfeifer 12 North Prairie QB
Karson Schoening 12 North Prairie OL
Denver Colgrove 12 Richardton-Taylor-Hebron RB
Travor Flaa 12 Richland WR
Alec Heesch 12 Richland OL
Brady Heyen 12 Richland QB
Jake Ihland 11 Richland RB
Hunter Pinke 12 South Border TE
Malek Larimer 12 Thompson RB
2015 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Tanner Johnson 12 Cavalier DL
Cordell Volson 12 Drake-Anamoose DL
Kendrick Lenzen 12 Hankinson LB
Brandon Pierce 12 Hettinger-Scranton LB
Tanner Sanford 12 Hettinger-Scranton DB
Berkley Santos 11 Mohall-Lansford-Sherwood DL
Brody Cahill 11 North Prairie LB
Brody Nieuwsma 12 Strasburg-Zeeland LB
Calen Schwabe 11 Thompson DB

2015 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Dawson Fagerl 12 Bismarck Shiloh Christian  
Matt Fettig 12 Bismarck Shiloh Christian  
Zac Martin 12 Bismarck Shiloh Christian  
Cody Walton 12 Cavalier  
Cody Mauch 11 Hankinson  
Colbey Steeke 12 Hettinger-Scranton  
Kolton Jesz 11 Kenmare-Bowbells  
Jordan Hulm 12 Linton-HMB  
Trey Holsten 12 Mohall-Lansford-Sherwood  
Josh Wallace 10 Mott-Regent  
Brady Wegh 11 Mott-Regent  
Jonathon Grunefelder 12 Napoleon-GS  
Kaleb Haley 12 New Rockford-Sheyenne  
Bradyn Horgan 11 North Border  
Garrett Munro 11 North Prairie  
Jayden Komrosky 11 North Star  
Andrew Perrin 11 Richardton-Taylor-Hebron  
Elijah Hansen 12 Richland  
Dalton Poitra 12 St. John  
Kolter Schell 11 Towner-Grandville-Up  
Lane Schmitt 12 Towner-Grandville-Up  
Adolfo Vasquez 12 Wyndmere-Lidgerwood  

2015 Senior Athlete of the Year
Jalen Pfeifer, North Prairie
2015 Coach of the Year
John Freeman, Richland

2014

2014 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Brock Robbins 12 Cavalier RB
Jeff Stith 12 Cavalier OL
Carter Mauch 12 Hankinson QB
Jacob Pladson 11 Hatton-Northwood QB
Quinn Alo 11 LaMoure-LM OL
Anthony Olson 12 LaMoure-LM RB
Alex Weston 12 North Star WR
Blake Emmel 12 Shiloh Christian RB
Seth Vivier 11 St. John QB
Eli Luna 12 Towner-Grandville-Up QB
Colton Thorp 12 Towner-Grandville-Up WR
Dustin Weeks 11 Westhope-Newburg-Glenburn OL
 2014 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Nic Rivinius 11 Grant County-Flasher DL
Kendrick Lenzen 11 Hankinson LB
Elijah Grady 12 New Town DL
Denver Colgrove 11 Richardton-Taylor-Hebron LB
Jordan Schumacher 12 Richardton-Taylor-Hebron DL
AJ Dale 12 Shiloh Christian LB
Andrew Hanretty 12 St. John DB
Calen Schwabe 10 Thompson DB
Chase Conway 11 Westhope-Newburg-Glenburn LB
 2014 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Bryton Kaercher 12 Cavalier  
Evan Eriksmoen 12 Divide County  
Jarett Obenchain 12 Divide County  
Cordell Volson 11 Drake-Anamoose  
Brett Fleck 12 Grant County-Flasher  
Tanner Marion 12 Grant County-Flasher  
Andrew Schafer 11 Grant County-Flasher  
Adrian Carrillo 12 Hatton-Northwood  
Logan Vettleson 12 Hatton-Northwood  
Nick Becker 12 Napoleon-Gackle-Streeter  
Jayden Komrosky 10 North Star  
Christian Kvilvang 12 North Star  
Spencer Floberg 12 Richardton-Taylor-Hebron  
Alec Heesch 12 Richland  
Jake Ihland 10 Richland  
Jared Glasser 12 Shiloh Christian  
Zac Martin 12 Shiloh Christian  
Nash Bettenhausen 12 South Border  
Dalton Poitra 11 St. John  
Brody Nieuwsma 11 Strasburg-Zeeland  
Zack Ackerman 12 Thompson  
Chas Tofteland 11 Westhope-Newburg-Glenburn  

2014 Senior Athlete of the Year
Brock Robbins, Cavalier
2014 Coach of the Year
Sandy Laxdal, Cavalier

2013

 2013 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Brock Robbins 11 Cavalier RB
Jeff Stith 11 Cavalier OL
Tanner Volson 12 Drake-Anamoose OL
Taylor Krenz 12 Grant County-Flasher QB
Zackary Schmidt 12 Grant County-Flasher WR
Brady Thielges 12 LaMoure-Litchville-Marion RB
Trent Fettig 12 Napoleon QB
Blake Emmel 11 Shiloh Christian RB
Luke Bacon 12 Towner-Granville-Upham OL
Colter Thorp 11 Towner-Granville-Upham WR
Hunter Braaten 12 Westhope-Newburg-Glenburn QB
 2013 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ryan Chrest 12 Cavalier DB
Isaac Jacobs 12 Divide County LB
Quinn Alo 10 LaMoure-Litchville-Marion DL
Cory Koenig 12 Napoleon DL
Matthew Gross 11 Napoleon LB
AJ Dale 11 Shiloh Christian LB
Tucker Meidinger 12 South Border LB
Tanner Langen 12 St. John LB
Eli Luna 11 Towner-Granville-Upham DB
Dustin Weeks 10 Westhope-Newburg-Glenburn DL
 2013 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Clay Montag 12 Finley-Sharon-Hope-Page  
Joseph Ihry 12 Finley-Sharon-Hope-Page  
Kendrick Lenzen 10 Hankinson  
Jacob Pladson 11 Hatton-Northwood  
Riley Korsmo 12 Hatton-Northwood  
Anthony Olson 11 LaMoure-Litchville-Marion  
Hunter Diegel 12 Sargent Central  
James Thielges 12 South Border  
Nick Kramer 12 Strasburg-Zeeland  
Ty Myron 12 Thompson  
Ethan Miller 12 Westhope-Newburg-Glenburn  
 2013 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Justin Gibson 12 Cavalier  
Noah Johnson 12 Center-Stanton  
Drake Babineaux 12 Divide County  
Darin McClintock 12 Drake-Anamoose  
Lane Aune 12 Richardton-Taylor-Hebron  
Logan Lacher 12 Richardton-Taylor-Hebron  
James Iman 12 Shiloh Christian  
Keifer Langan 12 St. John  
Nick Martin 12 St. John  
Kendal Green 12 Towner-Granville-Upham  
Chase Conway 10 Westhope-Newburg-Glenburn  

2013 Senior Athlete of the Year
Hunter Braaten, Westhope-Newburg
2013 Coach of the Year
Sandy Laxdal, Cavalier

2012

 2012 NINE-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Dylan Ruff 12 Central McLean RB
Ethan Feil 12 Divide County OL
Lance Knudson 12 Divide County QB
Jaron Moor 12 Lakota-Adams-Edmore RB
Andrew Beine 12 Napoleon-Gackle Streeter OL
Daniel Grande 12 North Star WR-TE
Jacob Hagler 12 North Star QB
Kayne Griffith 11 Richland RB
Blake Bosch 12 South Border RB
Luke Bacon 11 Towner-Granville-Upham OL
Jeff Illies 12 Wyndmere-Lidgerwood WR-TE
 2012 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ryan Chrest 11 Cavalier DB
Spencer Robbins 12 Cavalier DL
Nathan Rauhauser 12 Central McLean DL
Isaac Jacobs 11 Divide County LB
Brady Thielges 11 LaMoure-Litchville-Marion LB
Ethan Haley 11 New Rockford-Sheyenne DB
Josh Edmonson 12 New Rockford-Sheyenne LB
Steven Hunt 12 North Star DL
Eli Luna 10 Towner-Granville-Upham DB
Luis Vasquez 12 Wyndmere-Lidgerwood DB
 2012 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Parker Abraham 12 Beach  
Brock Robbins 10 Cavalier  
Michell LeRoy 12 Central McLean  
Bennett Lystad 12 Divide County  
Darin McClintock 11 Drake-Anamoose  
Cody Birnbaum 12 Hankinson  
Dylan Eichelberger 12 Lakota-Adams-Edmore  
Jared Meiklejohn 12 LaMoure-Litchville-Marion  
Anthony Olson 10 LaMoure-Litchville-Marion  
Logan Shockman 12 LaMoure-Litchville-Marion  
Trent Fettig 11 Napoleon-Gackle-Streeter  
Steven Weigel 12 Napoleon-Gackle-Streeter  
Chance LaBrie 12 New Rockford-Sheyenne  
Alex Perleberg 12 New Rockford-Sheyenne  
Brandon Anderson 12 North Border  
Brooks Larson 12 North Star  
AJ Dale 10 Shiloh Christian  
Blake Emmel 10 Shiloh Christian  
Bryan Dye 11 Surrey  
Holden Hartley 12 Surrey  
Tayler Wallstrum 12 Surrey  
Ridge Bachmeier 12 Towner-Granville-Upham  

2012 Senior Athlete of the Year
Luis Vasquez, Wyndmere-Lidgerwood
2012 Coach of the Year
Elliott Belquist, New Rockford-Sheyenne

2011

 2011 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Andreas Holm 12 Divide County RB
Zach Stemen 12 LaMoure-Litchville-Verona OL
Chad Mosbrucker 12 Mott-Regent WR
Jonah Schwartzenberger 12 Napoleon-Gackle-Streeter QB
Andrew Beine 11 Napoleon-Gackle-Streeter OL
Daniel Grande 11 North Star WR
Hayden Larson 12 North Star OL
Blake Bosch 11 South Border RB
 2011 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Darren Young 12 Benson County DB
Spencer Robbins 11 Cavalier DL
Ryan Chrest 10 Cavalier DB
Tucker Fylling 12 Central McLean DL
Brandon Otto 12 Hillsboro DB
Tanner Vesledahl 12 Mott-Regent LB
Wade Rath-Wald 12 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Garret Fraser 12 North Border LB
Jacob Hagler 11 North Star At Large
Justin Arp 12 Sargent Central At Large
Luis Vasquez 11 Wyndmere-Lidgerwood DB
Adam Bell 12 Wyndmere-Lidgerwood At Large
Jeff Illies 11 Wyndmere-Lidgerwood DL
 2011 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Brady Stoll 12 Benson County  
Alex Hartz 12 Cavalier  
Luke Sharp 12 Cavalier  
Dillon Aldinger 12 Central McLean  
Nick Lee 12 Central McLean  
Trevor Binde 12 Divide County  
Isaac Jacobs 10 Divide County  
Morgan Jacobs 12 Divide County  
Kilen Flanagan 12 Drayton-Valley-Edinburg  
Jamison Jangula 12 Edgeley-Kulm  
Brady Thielges 10 LaMoure-Litchville-Verona  
Casey Sailer 12 LaMoure-Litchville-Verona  
Kirk Degenstein 12 Mohall-Lansford-Sherwood  
Matt Ellingson 12 Mohall-Lansford-Sherwood  
Adam Undlin 11 Mohall-Lansford-Sherwood  
McCehen Schweitzer 12 Mott-Regent  
Steven Weigel 11 Napoleon-G-S  
Josh Edmonson 11 New Rockford-Sheyenne  
Brett Schurman 12 North Border  
Eathan Sager 12 North Star  
Kayne Griffith 10 Richland  
Reid Pfau 12 Towner-Granville-Upham  

2011 Senior Athlete of the Year

2011 Coach of the Year

2010

 2010 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Tanner White 12 Ellendale WR
Alex McLean 12 Hillsboro RB
Chad Mosbrucker 11 Mott-Regent WR
Adam Worenicki 12 Richardton-Taylor-Hebron RB
Devin Olson 12 South Border OL
Mitch Slater 12 St John QB
Brody Hjelmstad 12 Thompson RB
Jeff Rasmussen 12 Washburn QB
Travis Flick 12 Wells County RB
Josh Farmer 11 Weshope-Newburg-Glenburn OL
Tyler Meyer 12 Wyndmere-Lidgerwood OL
Brock Wieber 12 Wyndmere-Lidgerwood QB
 2010 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Gary Suchor 12 Hillsboro LB
Ethan Keller 12 Mott-Regent LB
Donovan Gross 12 Napoleon DL
Robbie Slaughter 12 Richardton-Taylor-Hebron DL
Zach Thompson 12 Towner-Granville-Upham DL
Tyler Thorson 12 Towner-Granville-Upham LB
Zach Waxvik 12 Thompson LB
Caleb Rogelstad 12 Wells County DB
Ryan Orth 12 Wyndmere-Lidgerwood DB
 2010 Nine-Man Football All-State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Braydon Gourneau 12 Dakota Prairie  
Jace Stenson 12 Divide County  
Tanner Wolter 12 Divide County  
Tyler Anderson 12 Hillsboro  
Norman Nicholson 12 Kidder County  
Jesse Erickson 12 Mott-Regent  
Aaron Keller 12 Mott-Regent  
Jonah Schwartzenberger 11 Napoleon-Gackle-Streeter  
Brett Dalzell 12 North Border  
Adam Held 12 North Star  
Matt Swanson 12 North Star  
Sean Elkins 11 Richardton-Taylor-Hebron  
Justin Arp 11 Sargent Central  
Justin Deede 12 South Border  
Seth Anderson 11 St John  
Brady Langan 12 St John  
Austin Larsen 12 Surrey  
Keaton Hanevold 12 Thompson  
Chris Hoff 12 Wells County  
Brandon Brodehl 12 Westhope-Newburg-Glenburn  
Jeff Illies 10 Wyndmere-Lidgerwood  
Luis Vasquez 10 Wyndmere-Lidgerwood  

2010 Senior Athlete of the Year
Alex McLean, Hillsboro
2010 Coach of the Year
Jon Bertsch, Wells County

2009

 2009 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ryan Rauhauser 12 Central McLean OL
Grant Singer 12 Central McLean RB
Dalyss Hanson 12 Divide County RB
James Ihry 12 Finley-Sharon–Hope-Page RB
Calvin Teubner 12 North Star WR
Jaren Enockson 12 Parshall QB
Devin Olson 11 South Border OL
Garret Reineke 12 Thompson RB
Kelly Houchin 12 Wells County RB
Tyler Meyer 11 Wyndmere-Lidgerwood OL
 2009 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Asle Sondrol 12 Central Valley DL
Dwight Anderson 12 Hankinson LB
Garrett Stein 12 Hankinson DB
Wesley Nicholson 12 Kidder County DB
Nick Kautzman 12 Mott-Regent DL
Brett Allmras 12 New Rockford-Sheyenne DB
Ross Martell 12 South Border LB
Tyler Bryant 12 St John LB
Zach Thompson 11 Towner-Granville-Upham DL
Alec Foertsch 12 Wyndmere-Lidgerwood LB
Ryan Orth 11 Wyndmere-Lidgerwood LB
 2009 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Justin Maus 12 Beach RB
Ryan Lenz 12 Central Valley WR
Tyler Luehring 12 Dakota Prairie QB
Danny Hangard 12 Hankinson TE
Josh Mayo 12 Hillsboro QB
Tate Aronson 11 Lakota-Adams-Edmore RB
Ben Keith 12 Mohall-Lansford-Sherwood RB
Luke Honeyman 12 Mott-Regent QB
Tanner Komrosky 12 North Star QB
Greg Oster 11 Parshall TE
Ian Keller 12 Towner-Granville-Upham RB
Tyler Thorson 11 Towner-Granville-Upham QB
Jeff Rasmussen 11 Washburn QB
Chris Hoff 11 Wells County OL
 2009 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ben Duben 12 Central McLean DE
Norman Nichloson 11 Kidder County LB
Seth Kuchar 12 Lakota-Adams-Edmore DB
Donovan Gross 11 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Philip Reuer 12 Napoleon-Gackle-Streeter DB
Tallon Lippert 12 South Border DB
Brock Wieber 11 Wyndmere-Lidgerwood DB
Kelly Illies 11 Wyndmere-Lidgerwood LB

2009 Senior Athlete of the Year
Grant Singer, Central McLean County
2009 Coach of the Year
Scott Thorson, Towner-Granville-Upham

2008

 2008 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Reed Hefta 12 Central McLean OL
Bill Breen 12 Hillsboro OL
Andrew Grothmann 12 Hillsboro RB
Zach Grothmann 11 Hillsboro RB
Evan Gross 12 Napoleon-Gackle-Streeter RB
Damon Weigel 12 Napoleon-Gackle-Streeter WR
Josh Davis 12 St. John RB
Bobby Finch 12 St. John OL
Tyler Lalim 12 Williams County QB
Levi Solem 12 Williams County WR
 2008 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jake McLean 12 Hillsboro LB
Mike Wilkinson 12 Lakota DB
Nick Kautzman 11 Mott-Regent DL
Cole Laber 12 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Jake Daigle 11 Northern Cass DL
Jason Hagen 11 Oakes DB
Dylan Messer 12 Richardton-Taylor LB
Jadon Messer 12 Richardton-Taylor LB
Tyler Bryant 11 St. John LB
Lance Slater 12 St. John DL
 2008 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Tyler Luehring 12 Dakota Prairie  
Quin Ellison 12 Divide County  
Michael White 11 Lewis & Clark-Our Redeemer’s  
Brady Fettig 12 Napoleon-Gackle-Streeter  
Mike Smith 12 North Border  
Zack Kennedy 12 North Star  
Tanner Komrosky 11 North Star  
Trey Peterson 12 Oakes  
Jacob Erbes 12 Richland  
Ian Keller 11 Towner-Granville-Upham  
Jason Hoots 12 Wyndmere-Lidgerwood  
 2008 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Sam Hultberg 12 Central McLean  
Nate Arnold 12 Ellendale  
James Ihry 11 Finley-Sharon-Hope-Page  
Tyler Lafferty 12 North Border  
Kasey Naumann 12 Richardton-Taylor-Hebron  
Scott Remington 12 Richardton-Taylor-Hebron  
Mitch LaDouceur 12 St. John  
Garret Reinke 11 Thompson  
Matt Perdue 11 Williams County  
Jared Vegtasa 11 Williams County  
Bryce Woodbury 12 Wyndmere-Lidgerwood  

2008 Senior Athlete of the Year
Tyler Lalim, Williams County
2008 Coach of the Year
Mark Rerick, Hillsboro

2007

 2007 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Mitchell Brodell 12 Dakota Prairie WR
Seth Nichols 12 Dakota Prairie QB
Jamie Mauch 12 Hankinson WR
Bill Breen 11 Hillsboro OL
Lance johanson 12 Lakota RB
Brock Gion 12 Mott-Regent RB
Devan Laufer 12 Mott-Regent OL
Evan Gross 11 Napoleon-Gackle-Streeter RB
Cole Labor 11 Napoleon-Gackle-Streeter OL
Tanner Carpenter 12 North Border QB
Dustyn Chale 12 North Border WR
Reid Haagenson 12 North Central-Benson RB
2007 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Torin Kolke 12 Central McLean DB
Dane Dhuyvetter 12 Divide County DB
Clint Urvand 12 Divide County DL
Seth Wisthoff 12 Glenburn LB
Andrew Grothmann 11 Hillsboro LB
Jay Grosz 12 Mott-Regent LB
Kriss McCleary 12 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Cobretti Parisien 12 St. John DL
Zach Puetz 12 Wyndmere-Lidgerwood DL
 2007 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Tyler Luehring 10 Dakota Prairie  
Ross Severson 12 Dakota Prairie  
Quin Ellison 11 Divide County  
Blake Lampert 12 Divide County  
Tyler Kosel 12 Edgeley-Kulm  
James Ihry 10 Finley-Sharon Hope Page  
Cole Miller 12 Hettinger  
Chris Hoerth 12 Lakota  
Blaise Kautzman 12 Mott-Regent  
Brade Schweitzer 12 Mott-Regent  
Garret Heitkamp 12 Wyndmere-Lidgerwood  
2007 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jesse Jangula 12 Edgeley-Kulm  
Curtis Krump 12 Hankinson  
James Olderbak 12 Lakota  
Steve Rau 12 Napoleon-Gackle-Streeter  
Pete Huttunen 12 North Border  
John Albus 12 Oakes  
Jaden Messer 11 Richardton-Taylor  
John Besette 11 Richland  
Jade Davis 11 St. John  
Tyler Lalim 11 William County  

2007 Senior Athlete of the Year
Kriss McCleary, Napoleon-GS
2007 Coach of the Year
Ron Benson, Mott-Regent

2006

 2006 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Dustin Brend 12 Central Valley QB
Aaron Delvo 12 Central Valley WR
Zack Gjovig 1 Divide County OL
Kyler Harder 12 Lakota OL
Jordan Backstrom 12 Maddock RB
Tyler Grosz 12 Mott-Regent RB
Jordan Dewald 12 Napoleon-Gackle-Streeter RB
Taylor Gruenfelder 12 Napoleon-Gackle-Streeter WR
James Leier 12 Napoleon-Gackle-Streeter OL
Scott Ereth 12 New Salem OL
Michael Mack 12 Tri County  
Eddie Cullum 12 Turtle Lake-Mercer RB
Landon Schneider 12 Washburn Landon WR
 2006 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Austin Jamdtgaaed 12 Divide County LB
Clint Urvand 11 Divide County DL
Andrew Grothmann 10 Hillsboro LB
Cory Wall 12 Lakota DB
Brandon Lunde 12 Maddock DL
Kris McCleary 11 Napoleon-Gackle-Streeter LB
Louden Kruger 12 New Salem DB
RJ Darling 12 North Central Benson DB
Michael McAtee 11 Rolla-Rock Lake LB
Mitch Lang 11 Turtle Lake-Mercer LB
Todd Singer 12 Turtle Lake-Mercer DL
Josh Thomas 12 Turtle Lake-Mercer DB
 2006 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ross Severson 11 Dakota Prairie WR
Ian Placek 12 Divide County RB
Lance Johanson 11 Lakota RB
Mark Wack 12 Maddock OL
Devon Laufer 11 Mott-Regent OL
Cole Laber 10 Napoleon-Gackle-Streeter OL
Keith Bowman 12 North Central Benson RB
Jon Johnson 11 Richland WR
Wade Woodbury 12 Richland RB
Shawn Carnahan 11 Rolla-Rock Lake OL
Michael Good 11 Rolla-Rock Lake WR
Chad Reimer 12 Washburn QB
Michael Cooper 12 Westhope-Newburg QB
 2006 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jason Novacek 12 Central Valley LB
Nick Bye 12 Dakota Prairie LB
Cody Rupp 12 Edgeley-Kulm DL
Jake Olsen 11 Hillsboro DL
Kacey Keysor 12 Kenmare DB
Chris Hoerth 11 Lakota LB
Taylor Walach 11 Milnor-North DB
Lee Jahner 12 Mott-Regent LB
Josh Wutzke 12 Mott-Regent DB
Taylor Rittermann 12 North Central DL
John Besette 11 Richland LB
Trent Schatz 12 Tri County DL
Jason Huber 12 Westhope-Newburg LB

2006 Senior Athlete of the Year
Eddie Cullum, Turtle Lake-Mercer
2006 Coach of the Year
Keith Sundquist, Turtle Lake-Mercer

2005

2005 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
       
       
       
       

 

2004

2004 Nine-Man Football All-State First Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Derrick Hollingsworth   Edgeley-Kulm OL
Tony Schumacher   Edgeley-Kulm RB
John Bellon   Hope-Page RB
Tyson Bodvig   Linton-HMB RB
Craig Weber   Linton-HMB WR
Mike Stowman   Maple Valley WR
Grant Gion   Mott-Regent TE
Clint Grosz   Mott-Regent WR
Michael Cudworth   New Rockford-Sheyenne QB
Colin Schafer   North Border OL
Brett Stanhope   North Border RB
Ben Tufte   North Central OL
Dustin Brandt   Westhope-Newburg OL
2004 Nine-Man Football All-State First Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jerry Jonasson   Adams-Edmore-Edinburg DB
Asher Kingery   Adams-Edmore-Edinburg LB
Mike Visby   Central Valley LB
Grant Windfaldet   Divide County DB
Ross Lindgren   Edgeley-Kulm DL
Tim Moch   Edgeley-Kulm DL
Brock Gaugler   Grant County-Flasher LB
Kade Hertz   Grant County-Flasher DL
Kyle Carr   Linton DB
Andrew Gubrud   Maple Valley LB
Andy Wirt   Napoleon-Gackle-Streeter DB
Casey Weber   New Rockford-Sheyenne LB
Lee Vandal   Rolla-Rock Lake LB
2004 Nine-Man Football All-State Second Team Offense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Trevor Knudson   Dakota Prairie OL
Brent Gunderson   Divide County TE
Derek Nordstog   Divide County OL
Clint Boom   Edgeley-Kulm OL
A.J. Pfeifer   Maple Valley RB
Brady Anderson   Milnor-North Sargent RB
Jon Meier   Mott-Regent QB
Jason Becker   Napoleon-Gackle OL
Evan Bennefeld   New Rockford-Sheyenne WR
Tyler Cook   New Rockford-Sheyenne WR
Matt Engels   New Rockford-Sheyenne RB
Brandon Sturn   New Salem-Glen Ullin RB
Bryce Wuori   Rolla-Rock Lake WR
Brady Helmer   Wyndmere-Lidgerwood RB
2004 Nine-Man Football All-State Second Team Defense
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Derek Benter   Divide County DL
Brandon DeBolt   Edgeley-Kulm LB
Tom Moch   Edgeley-Kulm LB
Wes Schafer   Grant County-Flasher DB
Ross Kuhn   New England DB
Todd Erickson   New England LB
Mason Berg   New Rockford-Sheyenne DL
Cody Biby   North Central Benson LB
Dustin Erbes   Richland DB
Luke Miller   Rolla-Rock Lake LB
Brian Kuipers   Steele-Dawson DL
Brent Rohrich   Steele-Dawson DB
Jake Fylling   Turtle Lake-Mercer LB
Tyler Keenan   Wyndmere-Lidgerwood LB

 

2003

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION