High School Baseball Awards Class B

High School Baseball Awards Class B

 

2016 ALL State Class B Baseball 1st Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Alec Battest   Beulah  
Zac Martin   Bismarck Shiloh Christian  
Braxton Hewitt   Carrington  
Grady Bresnahan   Central Cass  
Hunter Jacobs   Central McLean  
Dawson Brown   Lewis & Clark  
Austin Schenfisch   Lewis & Clark  
Jayden Grover   Midkota-Dakota Prairie  
Jayden Komrosky   North Star  
Brennen Neva   Northern Cass  
Jalen Pfeifer   Northern Lights  
Jackson Hankey   Park River-Fordville-Lankin  
Ben Phelps   St. Thomas-Drayton-Valley-Edinburg  
Malek Larimer   Thompson  
Calen Schwabe   Thompson  
Shad Vedaa   Velva  
 2016 ALL State Class B Baseball 2nd Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Josh Remmick   Beulah  
Dawson Fagerland   Bismarck Shiloh Christian  
Brett Lyman   Carrington  
Jorun Hamre   Enderlin-Maple Valley  
Tyler Kliniske   Grafton  
Parker Bachmeier   Harvey-Wells County  
Jake Bilden   Hatton-Northwood  
Chase Bruner   Hazen  
Monty Hendrickson   Larimore  
Tyler Gravseth   Midkota-Dakota Prairie  
Jesse VerBruggen   Minot Ryan  
Michael Kelly   Oakes  
Will Zimmerman   Park River-Fordville-Lankin  
Evan Burckhard   Rugby  
John Reiten   Surrey  
Cadyn Schwabe   Thompson  

 

2015 ALL State Class B Baseball 1st Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
A.J. Dale   Bismarck Shiloh Christian  
Brady Smith   Carrington  
Spencer Gillund   Enderlin-Maple Valley  
Hunter Baldwin   Grafton  
Jess Suda   Grafton  
Brady Bachmeier   Harvey-Wells County  
Sean Kourajian   Harvey-Wells County  
Connor Doll   Hazen  
Fletcher Andel   Kindred-Richland  
Jordan Nelson   Lewis & Clark-Parshall  
Austin Lee   Lewis & Clark-Parshall  
Brady Nygaard   Mayville-Portland-CG  
Riley Nelson   Midkota-Griggs Co. Central  
Tanner Sanders   Minot Ryan  
Calen Schwabe   Thompson  
Brady Engebretson   Velva-Drake  
 2015 ALL State Class B Baseball 2nd Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Alec Battest   Beulah  
Easton Paeper   Carrington  
Kyle Cote   Central Cass  
Cole Grosche   Des Lacs-Burlington  
Luke Heuchert   Drayton-St.Thomas-Valley-Edinburg  
Cody Kingsbury   Grafton  
Jace Pederson   Hatton-Northwood  
Kyle Monroe   Kidder County  
Beau Schaley   Larimore  
Jayden Grover   Midkota-GCC  
Seth Gillis   New Rockford-Sheyenne  
Jayden Komrosky   North Star  
Bryce Meehl   Oakes  
Eli Luna   Rugby  
Issac Effertz   Velva-Drake  

 

 

 2014 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 2013 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 

 
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       

 

 2012 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Trevor Zacher   Beulah  
Chance Kurle   Bismarck Shiloh Christian  
Mark LaCroix   Bottineau  
Peter Henson   Carrington  
Colton Anderson   Dakota Prairie  
John Storbe   Finley-Sharon-Hope-Page  
Joe Demers   Grafton  
Greg Thompson   Hatton-Northwood  
Nicholas Milbrandt   Kindred-Richland  
Kalton Agnes   Langdon-Munich  
Chandler Karna   Lewis & Clark  
Nathan Linstad   Minto-Midway  
Jake Hagler   North Star  
Issac Black   Trenton-Trinity Christian  
Ty Bruner   Velva-Drake  
Evan Eberle   Washburn-Wilton-Center-Stanton  

 

 

 2011 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Brad Slaubaugh   Bismarck Shiloh Christian  
Taylor Milbrath   Bottineau  
Michael Bigwood   Cavalier  
Jalen Ham   Central Cass  
Braydon Gourneau   Dakota Prairie  
Taran Langland   Enderlin  
Joe Demers   Grafton  
McKeon Meyhoff   Hazen  
Tyer Ust   May-Port-CG  
Philip Schanilec   Minto  
Stephen Guler   New Rockford-Sheyenne  
Matt Swanson   North Star  
Jon Mack   Velva-Drake-Anamoose  
Evan Eberle   Washburn-Wilton-Center-Stanton  
Trey Jacobson   Watford City  
Douglas Rolfson   Watford City  

 

2010 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Zach Lardy   Bismarck Shiloh Christian  
Sam Schumacher   Central Cass  
Braydon Gourneau   Dakota Prairie  
Taran Langland   Enderlin-Maple Valley  
Dylan Wadeson   Enderlin-Maple Valley  
Colby Aasand   Grafton  
Sam Tweten   Grafton  
Adam Randall   Kidder County  
Gaige Dunn   LaMoure-L-M  
Daniel Himmerick   Minot Ryan  
Ben Magnuson   Minot Ryan  
Travis Beck   Munich-Starkiweather-North Star  
Dallas Klassen   Surrey  
Brandon Weber   Thompson  
Garrett Wible   Velva-Drake  

 

 

 2009 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Zach Lardy   Bismarck Shiloh Christian  
Andrew Erickson   Bottineau  
Alex Cull   Cavalier  
Brandon Rust   Central Cass  
Braydon Gorneau   Dakota Prarie  
Alex Herman   Dakota Prarie  
Kyle Langland   Enderlin-Maple Valley  
Alex Martinez   Grafton  
Tyler Bilden   Hatton-Northwood  
Adam Randall   Kidder County  
Ben Kramer   Minot Ryan  
Travis Beck   Munich-Starkiweather-North Star  
Trenton Bruner   Velva  
Josh Weidler   Velva  
Kevin Sanford   Watford City  

 

2008 ALL State Class B Baseball
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Seth Nichols   Dakota Prarie  
Anthony Kliniske   Grafton  
Jordan Lutovsky   Grafton  
James Olderbak   Lakota  
Brooks Backes   Minot Ryan  
Clay Kallias   Minot Ryan  
Ben Kramer   Minot Ryan  
Riley Beck   Munich  
Tanner Carpenter   North Border  
Trenton Bruner   Velva  
Blake Kaul   Washburn  

 

 

2013 All-Tournament Team

NAME SCHOOL
Ellery Bresnahan Central Cass
Garrett Ebach Central Cass
Chad Rehovsky Central Cass
Mitch Scheer Central Cass
Zak Hernandez Grafton
Brett Longtin Grafton
Jaime Villarreal Grafton
Trevor Zacher Beulah
Cody Nelson Beulah
Mark Muscha Beulah
Austin Hewitt Carrington
Patrick Freeman Carrington
Todd Selzer Harvey-Wells County
Landon Littlefield Harvey-Wells County
Calen Schwabe Thompson

Senior Athlete of the Year: Ellery Bresnahan Central Cass 2013
Coach of the Year: Bob Koch Beulah 2013