Girls Basketball Schedule Class A

Class A Girls Basketball All-State Team

2018

2018 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Lilly Keplin 11 Bismarck Century  
Lauren Ware 10 Bismarck Century  
Raegan Linster 12 Fargo Davies  
Megan Zander 11 Mandan  
Maggie Manson 11 WF Sheyenne  
2018 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Whitney Thomas 12 Bismarck Legacy  
Tonya Dvorak 12 Bismarck St. Mary's  
Mattea Vetsch 11 Devils Lake  
Reile Payne 10 Fargo Shanley  
Kennedy Harris 11 Mandan  

2017

2017 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Regan Dennis 12 Bismarck Century  
Lexi Robson 12 GF Red River  
Megan Zander 10 Mandan  
Tylee Irwin 12 Wahpeton  
Akealy Moton 12 West Fargo  
2017 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Mercedes Bumgartner 12 Bismarck Legacy  
Emily Deitz 12 Fargo Shanley  
Lauren Dub 12 GF Central  
Coral Gillette 12 Bismarck  
Lauren Ware 9 Bismarck Century  

2016

2016 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Sarah Jacobson 12 Fargo Shanley  
Lauren Rotunda 12 Fargo Shanley  
Cassie Askvig   Minot  
Tylee Irwin 11 Wahpeton  
Akealy Moton 12 West Fargo  
2016 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Regan Dennis 11 Bismarck Century  
Kourtney Selensky   Bismarck Century  
Maddie Erickson   Fargo South  
Emily Stroup   Fargo South  
Ashley Davis   Turtle Mountain  

 

2015

2015 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jordyn Jossart 12 Bismarck Century  
Alexis Klabo 12 Fargo Davies  
Sarah Jacobson 11 Fargo Shanley  
Lauren Rotunda 11 Fargo Shanley
Cassie Askvig 11 Minot  
Tylee Irwin 10 Wahpeton  
2015 Class A Girls Basketball All Second First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Meryl Kovacs 12 Dickinson  
Maddie Erickson 11 Fargo South  
Emily Stroup 11 Fargo South  
Ashley Davis 10 Turtle Mountain
Cassidy Nelson 12 West Fargo  

2014

2014 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Keisha Engelhardt 12 Bismarck  
Alexis Klabo 11 Fargo Davies  
Sarah Jacobson 10 Fargo Shanley  
Paige Peterson 12 Jamestown
Cassie Askvig 10 Minot  
2014 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jordyn Jossart 11 Bismarck Century  
Macy Lynch 12 Bismarck Century  
Madison Walford 12 Devils Lake  
Dierra Diegel 12 Valley City
Cassidy Thorson 12 West Fargo  

2013

2013 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Hannah Larson 12 Bismarck Century  
Kira Larson 12 Fargo North  
Sarah Jacobson 9 Fargo Shanley  
Ellie Ripplinger 12 GF Red River
Kyra Dewald 12 Jamestown  
2013 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ali Moody 12 Dickinson  
Jessica Anderson 12 Fargo Shanley  
Taylor Hammer 12 GF Central  
Courtney Goetz 12 Mandan
Whitney Wallette 12 Turtle Mountain  
Lexi Lennon 12 West Fargo  

2012

2012 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kira Larson 11 Fargo North  
Rachel Weir 12 Fargo Shanley  
Ellie Ripplinger 11 GF Red River  
Holly Johnson 12 Minot
Dani Clarke 12 Williston  
2012 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Naomi Rust 12 Bismarck  
A.J. Jacobs 12 Bismarck Century  
Hannah Larson 11 Bismarck Century  
Sarah Schafer 12 Devils Lake  
Mic Longtin 12 Mandan
Erin Krogh 12 West Fargo  
Lexi Lennon 11 West Fargo  

2011

2011 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Hannah Elshaug 12 Devils Lake  
Meghan Roehrich 12 Fargo South  
Caitlin Farroh 12 GF Central  
Holly Johnson 11 Minot
Sasha Golus 12 Turtle Mountain  
2011 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Anna Hruby 12 Bismarck  
Jess Herauf 12 Dickinson  
Alyssa Dehne 12 Fargo North  
Katelyn Holland 12 West Fargo  
Jaclyn Lee 12 Williston

2010

2010 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Carli Peterson 12 Bismarck Century  
Siri Burck 12 Fargo South  
Meghan Roehrich 11 Fargo South  
Caitlin Farroh 11 GF Central
Sasha Golus 11 Turtle Mountain  
2010 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Madi Buck 12 Bismarck Century  
Jess Herauf 11 Dickinson  
Alyssa Dehne 11 Fargo North  
Kara Nygaard 12 Jamestown
Steph Pedersen 11 Mandan  

2009

2009 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kelsey Sigl 12 Bismarck  
Caitlyn Haring 12 Fargo South  
Morgan Dale 12 Jamestown  
Sarah Feeney 12 Jamestown
Ali Collins 12 Mandan  
2009 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Madi Buck 11 Bismarck Century  
Siri Burck 11 Fargo South  
Meghan Roehrich 10 Fargo South  
Caitlin Farroh 10 GF Central
Sasha Golus 10 Turtle Mountain  

2008

2008 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Alex Feeney 12 Bismarck  
Sarah Feeney 11 Bismarck  
Mara Paulson 12 Fargo Shanley  
Morgan Dale 11 Jamestown
Ali Collins 11 Mandan  
Marlee Finley 12 Mandan  
2008 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kylie Messer 12 Bismarck St. Mary's  
Caitlyn Haring 11 Fargo South  
Sarah Smith 12 GF Red River  
Amber Ramlo 11 Jamestown
Lexi Braun 12 Wahpeton  
Jamie Njos 12 Williston  

2007

2007 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Alex Feeney 11 Bismarck  
Andrea LaFrance 12 Bismarck Century  
Ashley Privratsky 11 Devils Lake  
Katelyn Steffan 12 Dickinson
Dominique Schuler 12 Fargo Shanley
Jessica Kielpinski 12 Mandan  
2007 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Courtney Fettig 12 Bismarck Century  
Ali Collins 10 Mandan  
Amber Adams 12 Minot  
Lexi Braun 11 Wahpeton
Mary-Michael Vance 12 West Fargo  

2006

2006 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Andrea LaFrance 11 Bismarck Century  
Ashley Privratsky 10 Devils Lake  
Alys Seay 12 GF Central  
Jessica Kielpinski 11 Mandan
Kayla Rogers 12 Mandan  
Jossy Bergan 12 Valley City  
2006 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kayla Schmidt 11 Beulah  
Hatti Ternes 12 Bismarck Century  
Katelyn Steffan 11 Dickinson  
Ann Arnason 12 GF Red River
Lindsay Sannes 12 Wahpeton  
Ali Edwards 12 West Fargo  

2005

2005 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Whitney Ledger 12 Bismarck Century  
Brittany Geffre 12 Fargo Shanley  
Joslynn Tharaldson 12 Fargo South  
Jessica Kielpinski 10 Mandan
Jessica Kielpinski 12 Mandan  
2005 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ivy Brunner 12 Bismarck  
Andrea LaFrance 10 Bismarck Century  
Katelynn Steffan 10 Dickinson  
Alys Seay 11 GF Central
Nora Narloch 12 GF Red River  

2004

 2004 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Ashley Fridley 12 Dickinson  
Brittany Geffre 11 Fargo Shanley  
Melanie Hageman 12 Fargo South  
Rebecca Kielpinski 11 Mandan  
Danielle Helstedt 12 Minot
2004 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Whitney Ledger 11 Bismarck Century  
Steph Peterson 12 Bismarck Century  
Katie Schafer 12 Devils Lake  
Alys Seay 10 GF Central
Suzy Homstad 12 GF Red River  
Nicole Zerr 12 Mandan  

2003

 2003 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Carolin Becker 12 Beulah  
Miranda Boepple 12 Dickinson  
Katie Dahlen 12 Fargo North  
Kayla Dahlen 12 Fargo North
Carissa Jahner 12 Fargo North  
2003 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Melissa Ohlhauser 12 Bismarck Century  
Brittany Geffre 10 Fargo Shanley  
Melanie Hageman 11 Fargo South  
Jessica Trautwein 12 Fargo South
Ashley Mayer 12 Minot  

2001

2001 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Carolin Becker 11 Beulah  
Kayla Dahlen 11 Fargo North  
Carissa Jahner 11 Fargo North  
Jami Glick 12 Minot
Val Sannes 11 Wahpeton  
 2001 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jessica Trautwein 11 Fargo South  
Dana Olimb 12 GF Central  
Jamie Goehner 11 Jamestown  
Heidi Zander 12 Mandan
Ashley Meyer 11 Minot  

2000

 2000 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Natalie Brunner 12 Bismarck  
Megan Clark 12 Fargo Shanley  
Jami Glick 11 Minot  
Kari Hanson 12 Mandan
Amanda Krenz 12 West Fargo  
2000 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Lindsey Ness 12 Bismarck  
Carissa Jahner 10 Fargo North  
Kara Peterson 12 Fargo Shanley  
Katie Luecke 12 Fargo South
Angie Frenzel 12 Mandan  
Amy Friesz 12 Mandan  

1999

1999 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Natalie Brunner 11 Bismarck  
Megan Clark 11 Fargo Shanley  
Tamar Elias 12 Fargo South  
Kari Hanson 11 Mandan
Sara Leer 12 Williston  
 1999 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kristi Kilander 12 Fargo South  
Trisha Steinborn 12 Jamestown  
Lyndsi Johnson 12 Minot  
Shannon Gunville 12 Turtle Mountain
Amanda Krenz 11 West Fargo  

1998

 1998 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Heather Stuberg 12 Bismarck St. Mary's  
Kasey Bostow 12 Fargo South  
Jamie Lamoureux 12 Grafton  
Mary Perrizo 12 Mandan
Scheryl Kottsick 12 Mandan  
Lisa Parisien 12 Turtle Mountain  
Eileen Finley 12 Wahpeton  
1998 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jamie Hughes 12 Bismarck Century  
Megan Clark 10 Fargo Shanley  
Charyl Weingarten 12 GF Red River  
Meg Holle 12 West Fargo
Jessica Weiss 12 Williston  

1997

 1997 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Angie Welle 12 Fargo Shanley  
Kasey Bostow 11 Fargo South  
Wendy Davis   Mandan  
Amanda Dietrich   Mandan
Mary Perrizo 11 Mandan  
 1997 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Missy Leno   Bismarck Century  
Nikki Leier   Fargo Shanley  
Jamie Lamoureaux 11 Grafton  
Lisa Parisien 11 Turtle Mountain
Angie Sorteberg   West Fargo  

1996

 1996 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Lisa Glaser   Bismarck St. Mary's  
Sarah Jacobson 12 Fargo Shanley  
Angie Welle 11 Fargo Shanley  
Jaye Amundson 12 Mandan
Mary Perrizo 10 Mandan  
1996 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Stacy Hintz   Bismarck St. Mary's  
Joelle Larson   Devils Lake  
Amy Triepke   Fargo South  
Nadine Gums   Jamestown
Janna Olson   Minot  

1995

 1995 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Angie Welle 10 Fargo Shanley  
Jolene Gartner 12 Mandan  
Nicole Vetter 12 West Fargo  
Thai Goecke 12 Williston
Codi Schmitz   Williston  
1995 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Anne Larson   Fargo North  
Micaela Bentson 12 Fargo South  
Jaye Amundson 11 Mandan  
Janna Olson   Minot
Leah Tilly   West Fargo  

1994

 1994 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Andrea Willer 12 Bismarck Century  
Laura Kelly 12 Fargo South  
Jaye Amundson 10 Mandan  
Thai Goecke 11 Williston
Codi Schmitz   Williston  
 1994 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Angie Welle 9 Fargo Shanley  
Micaela Bentson 11 Fargo South  
Katie Hutton   GF Central  
Jolene Gartner 11 Mandan
Leah Tilly   West Fargo  

1993

 1993 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Carrie Welle 12 Fargo Shanley  
Elisha Kabanuk   Fargo South  
Laura Kelly 11 Fargo South  
Sarah Hager 12 GF Central
Alecia Olson 12 Minot  
 1993 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Lindsay Geinert   Bismarck St. Mary's  
Anne Larson   Fargo North  
Traci Korynta   GF Central  
Nadine Gartner   Mandan
Nikki Vetter   West Fargo  

1992

 1992 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Robyn Marschke   Bismarck  
Tonah Paulson   Fargo South  
Andrea Kelly 12 GF Red River  
Angie Nedberg   GF Red River
Shelley Berg 12 Minot
Ashley Duhamel   Minot  
 1992 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Sarah Mattern   Bismarck Century  
Holly Stecher   Bismarck St. Mary's  
Marnie Diebert   Fargo North  
Elisha Kabanuk   Fargo South
Nadine Gartner   Mandan  

1991

 1991 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Heidi Stuberg 12 Bismarck St. Mary's  
Katie Gerst 12 Fargo Shanley  
Andrea Kelly 11 GF Red River  
Lana Meyer 12 Grafton
Lashalle Boehm 12 Mandan  
 1991 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Shannon McQuade   Bismarck  
Chantel Hoff   Bismarck  
Tonah Paulson   Fargo South  
Angie Nedberg   GF Red River
Shelley Berg 11 Minot  
Tracy Kraft   Minot  

1990

 1990 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Jessica Deremer   Bismarck  
Linda Davis 12 Bismarck Century  
Theresa Berger   Bismarck St. Mary's  
Paula Suda 12 Grafton
Lana Meyer 11 Grafton  
 1990 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Paula Kranz   Bismarck  
Heidi Stuberg 11 Bismarck St. Mary's  
Katie Gerst 11 Fargo Shanley  
Lashalle Boehm 11 Mandan
Tracy Kraft   Minot  

1989

 1989 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Lesley Jacobson 12 Bismarck  
Linda Davis 11 Bismarck Century  
Sara Hokanson 12 Fargo Shanley  
Julie Homstad 12 GF Red River
Donna Middleton 12 GF Red River  
Paula Suda 11 Grafton  
 1989 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Theresa Berger   Bismarck St. Mary's  
Tami Valeu   Bismarck St. Mary's  
Heidi Anstadt   Fargo Shanley  
Steph Hanson   Fargo South
Kristy Schlenvogt   Turtle Mountain  

1988

 1988 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Nicole Wills   Fargo North  
LeeAnna Hiestand   Fargo Shanley  
Stacy Brokke   GF Red River  
Stephanie Dietrich   Mandan
Jeanette Fox   Mandan  
 1988 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Linda Davis   Bismarck Century  
Heidi Andstadt   Fargo Shanley  
Julie Homstad   GF Red River  
Dawn Mattern   Minot
Kristy Schlenvogt   Turtle Mountain  

1987

 1987 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Darcy Deutsch 12 Devils Lake  
Julie Solberg 12 Fargo North  
Julie Sherman   Fargo Shanley  
Sheila Klimpel 12 Minot
Shea Smirl   Minot  
 1987 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Sara Bohnenblust   Bismarck Century  
Tricia Svihovec   Dickinson  
LeeAnna Hiestand   Fargo Shanley  
Jane Rullifson   Fargo South
Jenny Skalicki   Fargo South  
Stacy Brokke   GF Red River  
Lisa Herbel   Grafton  
Stephanie Dietrich   Mandan  

1986

 1986 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Francine Knoll 12 Fargo North  
Sue Hanson 12 Fargo South  
Sheila Klimpel 11 Minot  
Sara Hesch   Wahpeton
Sue Hesch 12 Wahpeton  
Kristi Anseth 12 Williston  
1986 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Darcy Deutsch 11 Devils Lake  
LeeAnna Hiestand 10 Fargo Shanley  
Kim Wagner   Fargo South  
Amy Walstad   Fargo South
Greta Fadness 12 Valley City  

1985

 1985 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Durene Heisler 12 Devils Lake  
Mary Fischer 12 Fargo Shanley  
Julie Wald 12 Minot Ryan  
Trish Edwardson   Valley City
Sue Hesch 11 Wahpeton  
 1985 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kathi Kovash 12 Bismarck St. Mary's  
Sue Hanson 11 Fargo North  
Francine Knoll 11 Fargo North  
Greta Fadness 11 Valley City
Sherri Schatz 12 Wahpeton  

1984

 1984 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Janelle Hammeren 12 Bismarck  
Durene Heisler 11 Devils Lake  
Cindy Gruman 12 Fargo Shanley  
Kim Chrest 12 Minot
Kari Fulp 12 Wahpeton  
 1984 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Esther Iverson 11 Devils Lake  
Terri Keller 12 Dickinson Trinity  
Sue Funke 12 Fargo North  
Mary Fischer 11 Fargo Shanley
Jan DeSautel 12 Grafton  
Michele Paul 12 Mandan  
Julie Wald 11 Minot Ryan  

1983

 1983 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Durene Heisler 10 Devils Lake  
Sheila Savageau 12 Dickinson  
Peggy Wehage 12 Fargo Shanley  
Kami Anderson 12 Valley City
LeAnn Krueger 12 West Fargo  
 1983 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Joan Hammeren   Bismarck  
Nancy Jacobson   Bismarck Century  
Terri Keller 11 Dickinson Trinity  
Cindy Slusher   Jamestown
Carol Hughes   Williston  

1982

 1982 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Durene Heisler 9 Devils Lake  
Diane Moenkedick   Fargo Shanley  
Peggy Wehage 11 Fargo Shanley  
Dana Fiedler   Minot
Kami Anderson 11 Valley City  
 1982 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Karen Hanson   Bismarck  
Sheila Savageau 11 Dickinson  
Noreen Wolter   Fargo Shanley  
Patty Visina   Minot Ryan
Susie Lemnus   Valley City  

1981

 1981 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Debbie Deutsch   Devils Lake  
Sandi Walford   Devils Lake  
Diane Moenkedick   Fargo Shanley  
Stacy Nelson   Minot
Julie Hendrickson   Williston  
 1981 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kathy Hill   Bismarck Century  
Desilee Heisler   Devils Lake  
Durene Heisler 8 Devils Lake  
Nancy Stremick   Langdon
Dana Fiedler   Minot  
Karen White   Minot Ryan  

1980

 1980 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Debbie Deutsch   Devils Lake  
Rhonda Schlagel   Fargo Shanley  
Julie Lord   GF Red River  
Anita Novak   Minot
Lori Carriere   Williston  
 1980 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Martha Gilchrest   Bismarck  
Sandi Walford   Devils Lake  
Marla Uhler   Dickinson Trinity  
Carol Fischer   Fargo Shanley
Jane Obermiller   Fargo Shanley  
Rynell Olson   Valley City  

1979

 1979 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Michelle Gab   Dickinson  
Diane Worner   Fargo North  
Kathy Fischer   Fargo Shanley  
Anita Novak   Minot
Lori Carriere   Williston  
 1979 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kari Swenson   Bismarck  
Kelley Owen   Bismarck Century  
Renae Knutson   Devils Lake  
Mary Sweeney   Fargo North
Michelle Woodward   Williston  

1978

1978 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Sherri Christian   Bottineau  
Linda Clauson   GF Red River  
Lisa Beiers   Langdon  
Juli Eckmann   Minot
Lori Carriere   Williston  
 1978 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
Kelley Owen   Bismarck Century  
Michele Gab   Dickinson  
Mary Jean Liffrig   Fargo Shanley  
Mary Welch   Minot Ryan
Alecia Fee   Williston  

1977

 1977 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
     
       

 

 

 1977 Class A Girls Basketball All State Second Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
     
       

 

 

 

1976 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION
       
       
       
     
       

 

 

 Class A Girls Basketball All State First Team
NAME GRADE SCHOOL POSTION